Na zelenej lúke v Martine vznikne nová nemocnica. Prvé stavebné práce sa už začali

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nemocnica sv. Martina v Martine dostala v piatok (4. novembra) definitívne zelenú a môže sa začať stavať. Na mieste, kde bude stáť, poklepali základný kameň a nastúpili prvé bagre. Bude mať 660 lôžok, 19 operačných sál a najmodernejšie vybavenie. Otázkou ostáva, či bude mať kto v novej nemocnici pracovať.

Projekt novej nemocnice od začiatku sprevádzali komplikácie. Dnes jej už vraj nič nestojí v ceste.

„Dnešným dňom bola podpísaná zmluva na poskytnutie finančných prostriedkov a môžeme nemocnicu smelo začať stavať,“ vyhlásila šéfka projektu Martina Antošová.

Premiér Eduard Heger potvrdil, že máme rozhodnutie aj vyčlenené peniaze. „Už nás nemôže nič zastaviť,“ dodal premiér.

Univerzitná nemocnica sv. Martina bude vraj tým najlepším, čo na Slovensku budeme mať.

„Okrem súčasných pracovísk v nej bude fungovať moderný urgentný príjem druhého typu, centrálne laboratórium či polysonografické centrum,“ priblížil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Stavať ju budú z peňazí z Plánu obnovy za takmer 400 miliónov eur.

„Plán obnovy sú konkrétne reformy a konkrétne investície. Toto je jasným príkladom. Bude tu stáť nová špičková nemocnica, ktorú budú môcť využívať ľudia z celého regiónu, viac ako jeden milión ľudí,“ dodal Heger.

Na zelenej lúke, kde bude nová nemocnica stáť, už vidieť prvý bager, ktorý robí prvé výkopové práce. Prítomný je aj archeológ, pretože našli nález.

Prečítajte si tiež:

Stavať by sa malo začať v polovici budúceho roka. Zdravotníci sa môžu tešiť na kvalitné pracovné zázemie, otázkou je, či ich bude dostatok.

„Počet lekárov bude minimálne taký ako teraz alebo väčší a problém budú zdravotné sestry, ktorých už je teraz nedostatok,“ varuje riaditeľ nemocnice.

Žilinská županka Erika Jurinová pripomína, že v Martine sídli Jesseniova lekárska fakulta, ktorá vychováva nových lekárov. Verí, že nová nemocnica ich bude vedieť lepšie udržať v regióne.

Prečítajte si tiež:

Prvých pacientov by mala nemocnica prijímať v roku 2026.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti