Mnoho rodičov sa hanbí poslať dieťa k psychológovi. Prvoradé však musí byť jeho duševné zdravie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Po posledných násilných činoch hľadá pomoc psychológov čoraz viac tínedžerov. Trápia ich rôzne pocity, s ktorými si sami pomôcť nedokážu. Počet odborníkov na školách je však žalostný. Pritom práve oni majú šancu odhaliť hrozbu. No a premiér Eduard Heger sľubuje riešenia, pre ktoré chce hľadať inšpiráciu vo Fínsku.

Cítia sa osamotení, sú frustrovaní a nahnevaní z toho, že nemajú s kým hovoriť o tom, čo prežívajú. Psychológovia z internetovej poradne zaznamenali nárast takýchto tínedžerov až o vyše 80 percent.

„Toto je mix toho všetkého, že keď vidia, že dospelí nereagujú na výzvy, tak sami hľadajú riešenia a snažia sa ich zobrať do vlastných rúk. Samozrejme, že potom vidíme, že to robia v extrémoch,“ hovorí psychológ a riaditeľ internetovej poradne IPčko Marek Madro.

Prečítajte si tiež:

Podľa odborníkov sa mladým zintenzívnili pocity úzkosti či panické ataky. Cítia obrovský tlak. Výkon od nich vyžaduje škola, rodičia či rovesníci. Boja sa zlyhať či sklamať.

„Po pandemickej situácii určite vzrástol počet návštev študentov. Malo to vplyv na psychiku detí, sociálna izolácia, strata priameho kontaktu, priestor na to, aby sa uzatvárali do svojho sveta,“ pripomína psychologička Ľubomíra Bujňáková.

Psychológovia sa zhodujú, že v školách ich je málo. Stovky detí na jedného odborníka. Pritom práve oni majú šancu zachytiť problém a zabrániť nešťastiu. Na liečbu však tínedžeri potrebujú súhlas rodiča.

„Komunikácia s rodičom, analýza situácie, vysvetlenie tej najlepšej možnej cesty ako minimalizovať ten problém alebo ako ho riešiť, je nevyhnutná,“ dodáva psychologička.

Prečítajte si tiež:

Nie všetci rodičia však s terapiami súhlasia. Niektorí majú strach, čo na to povie okolie. Takéto pocity by mali ísť bokom a na prvom mieste má byť duševné zdravie dieťaťa.

Zanedbané či podcenené pocity tínedžerov potom môžu vyústiť do agresivity voči okoliu. Premiér tvrdí, že hľadá riešenia, ako tragédiám zabrániť. Inšpiráciu bude hľadať vo Fínsku.

Prečítajte si tiež:

​„Beriem so sebou aj policajného prezidenta, aby sme mohli pozrieť, akým spôsobom polícia a rezort školstva spolupracuje. Vypracujeme konkrétnu analýzu a postup a potom budeme aj navrhovať konkrétne kroky,“ vyhlásil premiér Eduard Heger.

Celú reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.