Študent (16), ktorý sekerou útočil na škole v Novákoch, bude stíhaný väzobne

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku poslala do väzby 16-ročného študenta, ktorý vo štvrtok na Strednej odbornej škole v Novákoch zaútočil sekerou na spolužiakov. Prípad si po útoku prevzala Národná kriminálna agentúra (NAKA) a mladíka obvinila z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v štádiu pokusu.

Študentov obhajca Ladislav Krčmárik pred rozhodovaním uviedol, že jeho klient ešte v piatok vo večerných hodinách vypovedal na NAKA a objasnil všetky okolnosti prípadu. „V čase skutku na tom bol psychicky zle a to dlhodobo. Po tomto úkone som navrhol vyšetrovateľovi vykonať znalecký posudok z odboru psychiatrie,“ uviedol Krčmárik s tým, že jeho klient sa k skutku priznal, vzhľadom na jeho psychický stav sa ale nedá povedať, žeby ho aj oľutoval. „Väčšinu detailov tohto skutku si nepamätá,“ doplnil obhajca. 

Prečítajte si tiež:

Krčmárik zároveň odmietol, žeby bol mladík počas útoku pod vplyvom akýchkoľvek látok. Podobne dementoval aj spájanie tohto činu s udalosťami na Zámockej ulici v Bratislave či Gelnici. „V jeho prípade ide o dlhodobo zanedbávaný zdravotný stav,“ uzavrel s tým, že skôr ako väzba, by jeho klientovi pomohlo ústavné liečenie.

Prokuratúra to vidí inak. Pre útočníka žiadala väzbu z dôvodu obavy, že by mohol pokračovať v trestnej činnosti. Súd jej napokon vyhovel.

„Samotný obvinený sa k danému skutku priznal. Vypovedal komplexne a pomerne detailne, preto neviem, z akého dôvodu jeho obhajca tvrdí, že si skutok nepamätá. Každopádne, otázka jeho duševného zdravia bude predmetom skúmania a je kľúčová v ďalšom dokazovaní. Chcel by som povedať, že je dôležité, aby tu pre mladých ľudí v zraniteľnom veku boli ich rodičia. Aby sa s nimi rozprávali, športovali, mali spoločné aktivity a aby ich v tomto zmätenom svete usmerňovali, aby k takýmto tragédiám, k akej prišlo v Novákoch, nemuselo dochádzať,“ vyhlásil po rozhodnutí súdu špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorý je aj dozorovým prokurátorom pre tento prípad.

Podľa Lipšicových slov si advokát obvineného ponechal trojdňovú lehotu na podanie prípadnej sťažnosti voči rozhodnutiu ŠTS.

Prípadu sme sa venovali aj v piatok v Televíznych novinách. Reportáž si môžete pozrieť nižšie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti