Zuzana Čaputová si vo Frankfurte nad Mohanom prevzala Cenu slobody. Stretla sa aj s krajanmi

Prezidentka v Nemecku
Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

Prezidentka Zuzana Čaputová si v sobotu vo Frankfurte nad Mohanom prevzala Cenu slobody Nadácie Friedricha Naumanna. Vo svojom prejave zdôraznila význam slobody a liberálnej demokracie. 

"Ako právnička presadzovala občianske práva a ochranu životného prostredia na Slovensku. Ako prezidentka sa angažuje za mier a liberálnu demokraciu," napísala FNF na svojej oficiálnej webovej stránke.

Predseda správnej rady nadácie Karl-Heinz Paqué označil Čaputovej pôsobenie vo funkcii prezidentky za príklad pre liberálov v celej Európe.

Čaputová po prevzatí ceny vyjadrila poctenie a pokoru. "Je pôsobivé, ako sloboda, taká jednoduchá myšlienka, dokázala byť v našej histórii takou vzpruhou a posilnením," povedala.

Pripomenula dvojicu katolíckych disidentov, Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla, ktorých režim dlhé roky držal vo väzení a mučil. "Boli to ľudia ako Krčméry a Jukl a mnohí ďalší, ktorí nám nakoniec v roku 1989 pomohli obnoviť slobodu a demokraciu," povedala prezidentka.

Od roku 2006 cenu udeľuje nemecká nadácia Friedrich Naumann Foundation raz za dva roky osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o rozvoj občianskej spoločnosti a podporujú liberálne hodnoty.

Stretnutie so Slovákmi

Prezidentka sa následne stretla s krajanmi, ktorí v oblasti žijú. Privítali ju tradične chlebom a soľou. Zuzane Čaputovej tiež venovali kyticu.

"Sú to vždy milé a srdečné stretnutia. Udržiavať život v komunite ďaleko od domova, spolu s našimi zvykmi a tradíciami nie je jednoduché. O to viac si naši krajania vážia a niekedy azda aj lepšie prežívajú to skutočné vlastenectvo, ktoré tu za hranicami prechádza testom. Ďakujem za každú inšpiráciu a povzbudenie pre náš domov, ktorý na vás nezabúda," uviedla na margo stretnutia s tým, že pre Slovensko, ale aj pre ňu, je veľmi dôležité udržiavať aktívny kontakt so všetkými, ktorí sa k našej vlasti hlásia.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zuzana Čaputová

Dôležité udalosti