Reakcie na list arcibiskupa Oroscha: Premiér hovorí o nešťastnom vyjadrení, KBS o internom dokumente

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) označil vyjadrenia trnavského arcibiskupa Jána Oroscha na adresu obetí bratislavského teroristického útoku za nešťastné. Uviedol to v relácii RTVS Sobotné dialógy.

"Toto je čas, keď potrebujeme viesť diskusiu, ktorá je konštruktívna a nepolarizuje. Prinášať pochybnosti a ďalšiu polarizáciu je veľmi nešťastné," skonštatoval.

Premiér tiež pripomenul, že obežník bol interným dokumentom. "I napriek tomu si myslím, že každý by mal vážiť slová, aké používa a čo zasieva do mysle ľudí," doplnil.

Avizoval, že návrh legislatívy na posilnenie majetkových práv osôb žijúcich v spoločnej domácnosti by minister spravodlivosti mohol predstaviť v priebehu týždňov. "Ministra spravodlivosti som požiadal, aby začal bezodkladne konať. On začal bezodkladne konať. Je to však istý legislatívny proces, chce to pripraviť kvalitne," dodal.

KBS: Oroscha nám neprináleží komentovať, každý biskup zodpovedá za svoje názory

Každý biskup vo svojej diecéze je kompetentný za svoje konanie i vyhlásenia a zodpovedá za svoje názory. V reakcii na medializovaný obsah obežníka trnavského arcibiskupa Jána Oroscha to pre uviedla Konferencia biskupov Slovenska (KBS).

Bližšie komentovať obsah dokumentu nechce. Odvoláva sa pritom na to, že ide o dokument pre vnútornú potrebu Trnavskej arcidiecézy a slovo arcibiskupa sa viaže na tento dokument. "Neprináleží nám to komentovať," tlmočil stanovisko KBS Radovan Pavlík z tlačového oddelenia.

Spochybnil nevinnosť obetí vraždy

Podľa zistení Denníka N sa v obežníku, ktorý dostávajú kňazi v trnavskej arcidiecéze objavilo v príhovore arcibiskupa Jána Oroscha spochybnenie nevinnosti obetí útoku na Zámockej ulici. Orosch síce tvrdí, že ich vražda ho zasiahla a vrah bol podľa neho plný nenávisti, no priznáva, že mu prekáža spojenie "nevinné obete". Prostredníctvom otázok s obeťami strelca nepriamo spája možnú drogovú závislosť či nemravné konanie.

Prečítajte si tiež:

​Ohradila sa aj polícia

"V liste sa nachádzajú časti, ktoré hrubo manipulujú s teroristickým útokom na Zámockej ulici, stigmatizujú dve nevinné obete a popierajú samotnú kresťanskú vieru, ktorej je arcibiskup oficiálnym predstaviteľom," konštatuje polícia. Poukazuje tiež na to, že arcibiskup pri spochybňovaní obetí používa opytovacie vety. "To je štandardná kreatívna technika manipulátorov, ktorí takto svoje skutočné myšlienky schovávajú za otázniky," upozornili policajti.

Zdôraznili, že podobné vyhlásenia živia nenávisť v spoločnosti a podnecujú stúpajúcu agresiu, ktorej prejavy možno vidieť i na ostatných prípadoch zo slovenských škôl. "Autorita, akou by mal byť arcibiskup pre veriacich, namiesto spájania a upokojovania rozdeľuje spoločnosť na základe manipulatívnych otázok založených na klamstve," hodnotí polícia Oroschovo konanie.

Pod príspevkom na sociálnej sieti sa objavil aj komentár šéfa parlamentu Borisa Kollára, ktorému sa takáto reakcia polície zjavne nepáčila. "Myslím, že tieto úvahy tiež manipulujú a tieto vaše keci nemajú nič spoločné s prácou polície. Ak arcibiskup naplnil nejaký skutok, tak ho obviňte (a potom môžete o tom tu informovať, ale vecne), ale tieto adminove keci si láskavo, milá stránka polície, strčte do z....u," napísal

Prečítajte si tiež:

​Na Oroschove slová reagovala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Na Facebooku zverejnila Jurajovu a Matúšovu fotku a dala k nej stručné stanovisko: „Rodiny a blízki Juraja a Matúša, dvoch nevinných ľudí. Myšlienkami som s vami, a dnes večer ešte viac,“ napísala prezidentka.

Deň po omši za obete

List od arcibiskupa prišiel len deň po tom, čo sa v Bratislave v Katedrále sv. Martina konala omša za obete na Zámockej. 

Katolícka cirkev nenávisť odmietla, ale arcibiskup počas omše ani raz nespomenul sexuálnu orientáciu Juraja a Matúša, pre ktorú sa stali terčom teroristického útoku. Vyzval verejnosť, aby odmietla nenávisť aj v slovných prejavoch.

Na omši sa zúčastnil premiér Eduard Heger aj prezidentka Čaputová. Viac si pozrite v tomto videu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Streľba na Zámockej

Dôležité udalosti