Útoky tínedžerov ukazujú, že školáci musia rozvíjať aj svoj charakter. Škôl, ktoré sa tomu venujú, je málo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Iba vedomosti v dnešnom svete nestačia. Pribúdajúce agresívne útoky tínedžerov ukazujú, že školáci potrebujú rozvíjať aj svoj charakter. Dve tretiny času trávia v škole a to je priestor, kde by mali trénovať vlastnosti, ktoré ovplyvňujú ich rozhodnutia a správanie. Škôl, ktoré sa tomu cielene venujú, je však stále málo.

Fakty im pre život nestačia. Mladí ľudia potrebujú porozumieť sebe a svetu, ak sa s nimi dospelí doma či v škole nerozprávajú, odpovede hľadajú inde. Aj v skupinách na internete, ktoré menia ich pohľad na situácie a môžu ich priviesť až k násiliu.

Charakterové vzdelávanie

Ak sa krajina venuje rozvoju vlastností detí, ovplyvní to smerovanie spoločnosti. Volá sa to charakterové vzdelávanie. Nejde o jednorazovú lekciu, ale zameranie školy.  Aké je to dôležité, nám vysvetľuje Venus Jahanpour. Pochádza z Iránu a na Slovensku si otvorila škôlku a základnú školu. 

Keď máme deti, ktoré sú láskavé, pravdovravné, nielen oni budú šťastnejšie, ale aj spoločnosť bude mať z toho väčší prospech,“  hovorí Jahanpour.

Potrebujú základné stavebné kamene. Tie ovplyvňujú naše rozhodnutia a zvládanie krízových situácií.

Na charakter detí sa zameriavajú aj v škole v Trnave, ktorej riaditeľka hovorí, že treba vybočiť zo zabehaných koľají. Nestačí, aby učiteľ v triede iba vysvetlil učivo. Poučkami sa k charakteru vychovávať nedá, preto zmenili spôsob vyučovania. 

Prečítajte si tiež:

Buď je tam nejaká diskusia, reflexia na nejakú tému, rozprávame sa o tom, učíme sa argumentovať navzájom. Tá diskusia môže byť síce rôznorodá, ale práve tým ako ju kultivujeme ako sa k sebe správame, navzájom budujeme vzťahy,“ tvrdí riaditeľka.

Takéto vyučovanie zlepšuje vzťahy medzi žiakmi aj s učiteľmi. To sa v konečnom dôsledku odráža na známkach. 

Možno sme si mysleli, že to nie je úloha školy, ale len úloha rodiča. To je aj úloha rodiča, aj školy, aj ulice, aj komunity, aj vlády, aj médií, myslí si Jahanpour.

Majú ale učitelia čas na rozvíjanie vlastností detí, keď majú predpísané učivo? To sa dozviete z reportáže vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.