Na jeseň pribúdajú depresívne stavy. Poradíme vám, ako s nepríjemnými pocitmi bojovať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Chladné, sychravé a pochmúrne počasie má vplyv na našu náladu. Depresívne alebo úzkostné stavy sa v období jesene zhoršujú. Zisťovali sme, ako s nepríjemnými pocitmi bojovať.

„Mala som pocit takého tlaku, hlavne na hrudi, že som sa nevedela nadýchnuť. Aj keď to asi nebolo vidno fyzicky, tak v mojom vnútornom svete všetko nebolo v poriadku,“ hovorí na úvod známa moderátorka Beka.

Pandémia aj vojna na Ukrajine dali Slovákom na psychiku zabrať. V medzinárodnej štúdii, ktorá sa venuje starostlivosti o ľudí s depresiou, odpovedalo 30 percent opýtaných, že trpí mierne závažnou alebo ťažkou depresiou. Podľa hlavnej odborníčky pre psychiatriu niekedy aj v kombinácii s úzkosťou.

Psychické choroby pritom stoja štát nemalé peniaze. Ľudia v produktívnom veku končia na PN, v prípade ťažkých stavov až s trvalou invaliditou. Podľa odhadov ministerstva zdravotníctva len výdavky spojené s depresiou stoja štát okolo 770 miliónov eur ročne.

Prečítajte si tiež:

Kedy vyhľadať pomoc

Vyhľadať pomoc by podľa odborníkov mal človek, ktorému príznaky obmedzujú život. Nevie sa poriadne vyspať, ani podať výkon v práci.

„Analyzovala som to dlhšiu dobu a prišla som na to, že asi nie je úplne zdravé mať takéto myšlienky a takto sa vnútorne cítiť. Tak som si našla psychologičku a začala som riešiť svoj vnútorný svet,“ tvrdí Beka s tým, že v minulosti brala antidepresíva.

„Myslím, že slovenská spoločnosť, a to sa týka aj lekárov, majú veľké predsudky voči liekom, ktoré predpisujú psychiatri. Sú to rôzne lieky, z rôznych skupín a medzi nim sú aj také, ktoré sú omnoho čistejšie a menej škodlivé, ako povedzme lieky od bolesti, po ktorých bežne siahame,“ hovorí Michal Patarák, prezident Slovenskej psychiatrickej spoločnosti.

Ľudí trpiacich duševnými poruchami je stále viac. Príznaky depresie sa najmä v tomto období zhoršujú. Dôvodom je skracovanie dní a málo slnečného svetla. Preto ho treba podľa odborníčky využiť čo najefektívnejšie. Ako, sa dozviete z reportáže vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.