Prerušenie výučby na vysokých školách nateraz nehrozí. Minister však splnil iba časť podmienok

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prerušenie výučby na vysokých školách nateraz nehrozí. Po tom, čo sa univerzity chystali 17. novembra zatvoriť svoje brány, začali rokovať s novým ministrom školstva. Ten ale splnil len časť podmienok.

Ešte pred začiatkom semestra vyhlásili, že prestanú učiť, ak im štát nepomôže. Žiadali navýšenie rozpočtu, finančnú injekciu na energie a ďalšie peniaze na projekty.

Aj keď vláda už čiastočne splnila niektoré z požiadaviek vysokých škôl, tie stále hovoria o kolapse.

Peniaze nestačia

Peniaze na energie majú len do konca kalendárneho roka. Sľúbené ale majú pokrytie elektriny a tepla aj na ďalší rok.

Posunula sa aj situácia okolo rozpočtu. Pôvodne boli univerzity v mínuse 27 miliónov eur. Tieto peniaze im štát doplatí. Sľúbené financie však pokryjú len základný chod univerzít, nie ich rozvoj.

„Zostáva ešte nejakých 45 miliónov, ktoré by boli potrebné, aby sme zabezpečili chod vysokých škôl na tej úrovni, ktorú predpokladáme, že by neznížila kvalitu vzdelávania,“ hovorí prezident Slovenskej rektorskej konferencie Rudolf Kropil.

Prečítajte si tiež:

Najstaršia a najväčšia univerzita už teraz vie, že 17. novembra výučbu nepreruší. Zostáva však v štrajkovej pohotovosti. Ostatné univerzity o tom, či výučbu prerušia alebo nie, ešte len budú rozhodovať.

„Nechceme prerušiť výučbu aj vzhľadom na dva roky covidu, ktorý spôsobil dištančnú formu výučby. Ale na tých požiadavkách budeme dlhodobejšie trvať,“ tvrdí Kropil.

O tom, či ich vláda splní, rozhodnú ďalšie rokovania. „Všetci vyjednávame s ministrom financií a úplne všetci chceme maximum pre svoje rezorty. Bolo by odo mňa hochšaplerské teraz sľubovať niečo, na čo nemám dosah,“ reaguje minister školstva Ján Horecký.

Ako celú situáciu vnímajú študenti, to sa spolu s ďalšími informáciami dozviete v reportáži hore.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.