Školstvo, ktoré má inšpirovať. Rozprávali sme sa s rodičmi, ktorí sa usadili vo Fínsku, aby tam ich deti študovali

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Po útoku tínedžera, ktorý sekerou zranil dvoch spolužiakov v škole, ohlásil premiér Eduard Heger cestu do Fínska, aby sa pozrel na školský systém. So sebou zoberie aj ministra školstva a policajného prezidenta.

Nie je to prvýkrát, čo sa politici odvolávajú na Fínsko. My sme zisťovali, ako je to s bezpečnosťou v tamojších školách.  

Fínsky systém

Počtom obyvateľov ako Slovensko, no úrovňou školstva s veľkým náskokom. Fínsko začalo meniť školy po roku 1960 a stále pokračuje. Ich školský systém patrí vo svete medzi najúspešnejší.  

Svoju skúsenosť nám opísali Kuperovci. Břetislav ako IT pracovník precestoval svet a po projekte vo Fínsku sa sem s rodinou vrátil. Dôvodom boli školy pre ich päť detí.

Učitelia tie deti poznajú, učiteľ je kamarát, je to partner. Poznajú sa po mene, oslovujú sa menom, je to priateľský vzťah. Aj to má vplyv na bezpečnosť v škole, myslí si Kuperová.

Prečítajte si tiež:

Atmosféra v triedach je iná ako u nás aj vďaka menšiemu počtu žiakov. Komu sa nepodarí písomka, tomu učiteľ látku opäť vysvetlí a ten istý test napíše znova. 

Naďa Navarová, ktorá s kolegami navštívila fínske školy, tiež hovorí o dôraze na psychickú pohodu žiakov, tzv. wellbeing. „ Starajú sa o to, ako sa deti majú v škole. Vytvárajú bezpečné prostredie v triedach,“ tvrdí.

Majú aj trhliny

Ani vo Fínsku to však nie je úplne bez problémov. Tiež tam nie je toľko psychológov, koľko školy potrebujú. Objavujú sa u žiakov aj depresie a šikana. No majú efektívny systém, ako zmeny správania odhaliť a pracovať so školákmi. Zapájajú aj staršie deti, stávajú sa z nich vyškolení mediátori, ktorí urovnávajú konflikty.

Od malička sú deti vedené k cieľu a v 16 rokoch sa začínajú podieľať na fungovaní mladších žiakov. Pokiaľ to nefunguje takto, tak sa poradia s učiteľmi. Rastú z nich ľudia, ktorí vedia, ako problémy riešiť.

SBS pri vchode nie je, ani nekontrolujú žiakov, či nepriniesli zbraň. Bezpečnostné kamery monitorujú len vonkajší priestor pri vchode, na chodbách nie sú. Žiaci však majú školenia, ako sa v krízových situáciách správať.

O bezpečnosti v školách sa vo Fínsku začalo intenzívne hovoriť po rokoch 2007 a 2008, pri dvoch útokoch v tam zabili dvaja študenti 18 ľudí. Jednu z najbezpečnejších krajín sveta to šokovalo.  Aj preto sa zamerali na duševné zdravie detí. To je cesta aj pre Slovensko a nie je to nič nové.   

Prečítajte si tiež:

Premiér Heger zatiaľ nepovedal, na čo presne sa chcú s prezidentom Hamranom vo Fínsku sústrediť. Jedna vec je však inšpirovať sa a druhá, čo všetko vieme reálne dostať do škôl. Na všetko treba peniaze a je známe, že Fínsko do školstva investuje viac.

Viac sa dozviete z reportáže hore. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti