Trnavský arcibiskup Orosch prelomil mlčanie. Ospravedlnil sa rodinám obetí zo Zámockej a dodal, že všetci sme hriešni

Ján Orosch.
Ján Orosch. Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

Trnavský arcibiskup Ján Orosch, ktorý sa v obežníku, ktorý rozoslal kňazom, vyjadroval k teroristickému útoku pred barom Tepláreň, vydal vyhlásenie. V obežníku polemizoval, či boli obete útoku skutočne nevinné. Písal v ňom, že nevieme nič o ich možnej drogovej činnosti či nemravnom konaní.

Teraz tvrdí, že ho mrzí, ak neúmyselne spôsobil bolesť v dotknutých rodinách a v časti spoločnosti. Obhajuje sa, že sa dotkol otázky vnútornej nevinnosti, keďže sme všetci hriešni.

„Vzhľadom na reakcie, ktoré vyvolal môj dokument prísne interného charakteru, určený kňazom Trnavskej arcidiecézy, chcem vyjadriť moju blízkosť rodičom obetí na Zámockej ulici v Bratislave,“ píše arcibiskup vo vyjadrení.

­„Veľmi ma mrzí, keď som neúmyselne spôsobil bolesť v dotknutých rodinách a v časti spoločnosti. Úvodník som nepísal verejnosti ako pastiersky list. Dotkol som sa, opakujem nie verejne, ale interne, otázky vnútornej nevinnosti, keďže všetci sme hriešni. Úvodník k obežníku preformulujem,“ uzatvára Ján Orosch.

Prečítajte si tiež:

​Úryvky z interného listu arcibiskupa zverejnil Denník N. Následne sa k nemu vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová, aj polícia, ktorá jeho slová odsúdila. 

 „Ľudia, počnúc majiteľom klubu „Tepláreň“, návštevníci klubu, o ktorých sme sa nedozvedeli nič o ich veku, o ich možnej drogovej závislosti, pohoršlivom – a zo strany veriacich právom videnom – nemravnom konaní, až po poľutovaniahodné obete, sú naozaj všetci nevinní?“ písal v obežníku duchovný.

Cieľom útoku na Juraja a Matúša bola ich príslušnosť k LGBTI+ komunite. Motív streľby majú potvrdzovať aj dôkazy, ktoré po sebe strelec zanechal.

Čas „plakať s plačúcimi“

K vyhláseniu trnavského arcibiskupa sa vyjadril aj predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. Ospravedlnil sa za nedorozumenie, ktoré vyšlo z ich radov.

„Ďakujem trnavskému arcibiskupovi Jánovi Oroschovi za jeho vyjadrenie a vyslovenie ľútosti nad situáciou, ktorá v spoločnosti vyvolala nepokoj. Ospravedlňujem sa za vzniknuté nedorozumenie, ktoré vyšlo z našich radov. Ako biskupi, kňazi, zasvätení, ale aj veriaci laici sme povolaní snažiť sa o čo najväčšiu empatiu naplnenú evanjeliovým posolstvom nádeje a milosrdenstva, a to hlavne v okamihu, keď stojíme zoči-voči tragickým udalostiam,“ píše Bernard Bober.

„Vtedy chceme tíšiť bolesť a upokojovať; nechceme vyhrocovať polemiky, ani sa zaoberať podozreniami, pre ktoré niet podkladov. Na diskusie a hľadanie argumentov o hodnotách či morálnych postojoch je potrebné využiť iné fóra a príležitosti na dialóg. Teraz je čas „plakať s plačúcimi“ (Rim 12,15). Ešte raz vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinám obetí vraždy na Zámockej ulici v Bratislave a znásobujem sľúbené modlitbové memento. Veriacich prosím o modlitby za pokoj a zmierenie pre všetkých v našej krajine,“ uzavrel Bober.

Pozrite si aj vyjadrenie špeciálneho prokuratúra Daniela Lipšica krátko po vražde:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Streľba na Zámockej

Dôležité udalosti