Hrozí, že Univerzita Komenského nebude mať od nového roka kúrenie ani svietenie

Univerzita Komenského v Bratislave.
Budova Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Do verejného obstarávania na dodanie elektrickej energie a plynu pre Univerzitu Komenského (UK) v Bratislave na rok 2023 sa neprihlásil žiaden dodávateľ. Rektor univerzity Marek Števček v tejto súvislosti v pondelok listom oslovil ministra školstva Jána Horeckého. Informovala o tom hovorkyňa UK Lenka Miller.

Poznamenala, že univerzita v dostatočnom predstihu podnikla všetky potrebné kroky na to, aby sa do verejného obstarávania prihlásili relevantní dodávatelia.

„Verejné obstarávanie na energie vyhlásila univerzita 13. septembra. V lehote na predkladanie ponúk do 3. novembra neprišla ani jedna ponuka," ozrejmila Miller.

Pôvodnú lehotu podľa jej slov univerzita posunula z dôvodu žiadostí o vysvetlenie a žiadostí o nápravu zo strany potenciálnych dodávateľov energií, a to aj v nadväznosti na chýbajúce usmernenia či opatrenia zo strany štátu. „Napriek tomu sa do súťaže nik neprihlásil," skonštatovala hovorkyňa.

Prečítajte si tiež:

​„Z rozhovorov s potenciálnymi dodávateľmi v rámci prípravných trhových konzultácií je zrejmé, že kým nie je jednoznačné, ako budú 'zastropované' ceny energií a aký vplyv to bude mať na už uzatvorené zmluvy, je pre dodávateľov energií zazmluvnenie takého veľkého subjektu, akým je Univerzita Komenského, neprimeraným rizikom," napísal Števček v liste ministrovi.

Univerzita Komenského deklaruje, že využije všetky dostupné právne nástroje, ako aj ďalšie kroky na zabezpečenie bezproblémovej prevádzky aj v roku 2023. Obáva sa však, že bez výrazného zásahu štátu to bude len ťažko realizovateľné.

„Reálne hrozí scenár, podľa ktorého nebude na možné po 1. januári 2023 zabezpečiť kúrenie a svietenie," upozorňuje UK.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR potvrdilo, že list dostalo e-mailom. Zaoberať sa ním chce po jeho doručení poštou. ​„Predmetný list nám bol dnes iba pred krátkym časom doručený e-mailom s uvedením, že súčasne bol zaslaný aj poštou. Po jeho prijatí sa ním budeme zaoberať," uviedli z odboru komunikácie a marketingu rezortu školstva.

Pozrite si aj reportáž z Televíznych novín o tom, že nebude Univerzita Komenského prerušovať výučbu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.