Tínedžer vedie tím výskumníkov. S jedným projektom zabodoval na súťaži pre americké námorníctvo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Aké boli vaše záľuby, keď ste mali 17? Pravdepodobne len málokto z nás sa venoval vede a vynálezom, prospešným pre celé ľudstvo. Jakub Nagy nie je tínedžer s bežnými koníčkami.

Je ešte len stredoškolák, no už teraz vedie vlastný tím výskumníkov, ktorý pracuje na viacerých úspešných projektoch. S jedným z nich dokonca zabodoval na medzinárodnej súťaži pre americké námorníctvo.

„Po prvé, je to niečo hmatateľné. Keď niečo postavím, mám to v ruke. Ale je tiež veľmi veľa problémov, 95 percent času to nefunguje. Keď však niečo vyriešim, hoc aj maličký problém, je to pocit zadosťučinenia,“ rozhovoril sa talentovaný mladík.

Ako dodal, k tomu koníčku ho to ťahalo už dávno. „Odmalička som sa zaujímal o stavbu, stroje, že čo je najväčší stroj na svete. Dozvedel som sa, že je to urýchľovač častíc, tak som tam chcel pracovať,“ priblížil.

V asi deviatich rokoch sa dostal k elektronike. „Rozoberal som vtedy staré spotrebiče, vyberal z nich komponenty a lepil lepiacou páskou. Neskôr som mal vývojové dosky, senzory, naučil som sa veľmi, veľmi jednoducho programovať.“

Ako priznal, vedomosti o zložitých mechanizmoch nezískaval iba z kníh. „Väčšina ľudí z nášho tímu využívala internet, lebo je na ňom skoro všetko. Istý čas som vytváral tutoriál o tom, ako postaviť meteostanicu, čo posiela meranie o počasí. Videlo to cez 50-tisíc ľudí.“

Jeho tím sa v súčasnosti skladá z asi dvadsiatich členov. Na jednotlivých projektoch však nepracujú vždy všetci. Väčšina tímu má 16-19 rokov. „Do tohto projektu som sa dostal tak, že sme sa s Jakubom stretli na jednej konferencii, kde sme prehodili slovo. Zaujalo ma to, čo robí, a tak som sa ho spýtal, či by som sa nemohol prísť pozrieť. A potom sme sa dohodli," priblížil člen tímu Sandro Rybárik.

V reportáži vo videu hore sa okrem iného dozviete aj o najväčších úspechoch Jakuba Nagya a jeho tímu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Reflex

Dôležité udalosti