Dôchodok nemôže podliehať dani z príjmov, tvrdí Sulík pred hlasovaním o druhom pilieri

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Národnú radu v utorok (8.11.) čaká hlasovací maratón, poslanci pred sebou majú 75 bodov. SaS zvolala tlačovú konferenciu v súvislosti s novelou o druhom pilieri a vyjadrili sa aj k tomu, aký postoj pri hlasovaní zaujmú. 

„Budeme sa pred hlasovaním prezentovať. Ale v tých 75 bodoch, v ktorých je zmätok a chaos, sú aj body, ktoré pre nás sú neprijateľné. Ak budeme vidieť, že tam bude nejaký strašidelný návrh, nejaká atómovka, tak je pre nás možnosť aj vytiahnuť karty a neprezentovať sa,“ povedal predseda SaS Richard Sulík.

Za strašidelný považuje Sulík bod o tom, že sa má vracať DPH ak sa niekto niekam príde najesť: „Spravíme všetko pre to, aby to neprešlo.“

Prečítajte si tiež:

Sloboda v druhom pilieri

Ján Oravec (SaS) tvrdí, že pri druhom pilieri je pre SaS kľúčová sloboda. Ide o hodnotovú otázku, ako aj praktickú a makroekonomickú. Za opak slobody považuje zrušenie jednorazového výberu, o ktorom hovoril pôvodný vládny návrh. 

Druhý pilier označil Oravec za najlepšiu myšlienku v súvislosti s dôchodkami, ktorá doteraz nebola prekonaná. Poslanec naznačil, že ide o riešenie problému so stratou ľudí v produktívnom veku. 

Peter Cmorej (SaS) označil predkladanú novelu za dobrú. „Novela rieši mnohé veci, ktoré sme doteraz vyčítali. Až na jednu vec, slobodu výberu, je novela dobrá,“ povedal Cmorej. Slobodu výberu sám pretláča vo svojom pozmeňujúcom návrhu.

Pozmeňujúce návrhy sú dva. Jeden predložil Peter Cmorej a druhý Peter Kremský, poslanec OĽANO.

Kremského návrh považuje Cmorej za napísaný narýchlo. Predpokladá, že vznikol na koaličnej rade noc predtým, než ho poslanec OĽANO predložil.

Návrh z dielne OĽANO obsahuje aj vetu o zdanení. Cmorej vysvetľuje, že v tomto prípade by ministerstvo financií mohlo zdaniť jednorazový výber, aj starobný dôchodok ako taký.

„Mali by podporiť môj pozmeňujúci návrh. Nie tento kompilát, ktorý po sebe budú aj tak musieť opravovať,“ povedal Cmorej, poslanec SaS.

Sulík tvrdí, že koalícia pretláča návrh Petra Kremského len preto, že je koaličný. Je síce spokojný s tým, že aj Kremského návrh hovorí o jednorazovom výbere, no starobný aj predčasný dôchodok v ňom podlieha dani z príjmov. „Je to pre nás no go,“ povedal Sulík.

Vyjadrenie Richarda Sulíka na tlačovej konferencii si môžete pozrieť aj vo videu vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti