Poznáme 7 nevinných zvykov, ktoré nám ničia život

Skrížené nohy - ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

Prečítajte si, či ich dennodenne nerobíte aj vy.

Sedíte so skríženými nohami, spíte na bruchu, zadržiavať cikanie alebo radi žujete žuvačky. Každodenné zvyky, ktoré sa tvária nevinne, ale môžu vám skomplikovať zdravie. Poznáte ich?

Stravujete sa podľa pravidiel zdravého životného štýlu, športujete a máte pravidelný spánok. Tak by ste mali prekypovať zdravím, ale nie je to tak. Možno to ani neviete, ale môžu ho ovplyvňovať „nevinné návyky", ktoré robíte dennodenne.

1. Skrížené nohy

Štúdia, ktorú publikovali v magazíne Blood Pressure Monitoring dokázala, že prekrížené nohy môžu zvyšovať krvný tlak. Odborníci zistili, že prekladanie nohy cez nohu zvyšuje tlak - systolický (tzv. horný) o sedem a diastolický (tzv. dolný) o dve percentá.

Okrem toho skrížené nohy nadmerne zaťažujú bedrá a spôsobujú kŕčové žily. Práve obmedzenia zásobovania krvou dolnej časti nôh môže viesť k zápalom žíl a zvýšenému riziku vzniku trombózy. Lekári odporúčajú, že s prekríženým nohami by ste nemali sedieť viac ako 10 minút.

2. Stojíte so "zamknutými" kolenami

Možno ste si to nikdy neuvedomili, ale tento zlozvyk má veľa z nás. Postoj so "zamknutými" kolenami, keď ich máte akoby prelomené dozadu, vedie k nadmernému tlaku na kolenné kĺby. Každý z našich kĺbov stabilizujú okolité svaly. Ale pokiaľ stojíte so zamknutými kolenami, svaly nemôžu správne pracovať a kĺb chrániť. A to zvyšuje riziko poranenia.

3. Spíte na bruchu

Tento spôsob nadmerne zaťažuje krčnú chrbticu. Môže spôsobiť bolesť, či stuhnutú hornú časť tela. V tejto polohe je totiž hlava zaklonená dozadu a nervy v tejto oblasti sú neúmerne stlačené. Možno ani neviete, že bolestí sa zbavíte, ak zmeníte polohu spánku.

4. Veľmi si uťahujete pás

Štíhly a zvýraznený pás je síce, sexy, ale ak si ho „uťahujete" príliš, zvyšuje si tak vnútro brušný tlak a koledujete si o reflux pažeráku. Znamená to, že vás môže páliť záha, bolieť hrudník, môžete sa vám ťažko pregĺgať alebo často kašlete.

5. Zadržujete moč

Odkladáte návštevu WC s malou potrebou? Výrazne tak zvyšujete riziko, že sa vám môže zapáliť močový mechúr. Choroba je častejšia u žien ako u mužov. A dôvod? Ženy majú kratšiu močovú trubicu a mechúr sa nachádza v tesnej blízkosti vagíny. V moči sa baktérie veľmi rýchlo množia a pokiaľ zadržujete moč, pripravujete im ideálne prostredie.

6. Preťahujete sa hneď ako sa zobudíte

Veľa ľudí hneď ako vstane, si pretiahne chrbát. A práve tento zvyk, ktorý sa javí nevinne, môže spôsobiť zranenia medzi stavcových platničiek. V noci sú totiž viac „nasiaknuté" tekutinou a keď sa ráno zdvihnete z postele, vyvíja sa na nej väčší tlak. Pokiaľ ich násilne pretiahnete riziko, že sa zraníte je veľmi veľké. A preto sa po zobudení rozhýbete inak - prípravou raňajok, rannou hygienou, a až potom sa pretiahnite.

7. Často žujete žuvačku

Čeľustné kĺby sú prispôsobené tmu, aby sme žuvali tuhú stravu a nie žuvačku. Ak patria žuvačky medzi vaše denné vášne, preťažuje žuvacie svaly, čo vedie k pocitom bolesti a ďalším problémom. Časom sa môžu objaviť i zvukové efekty, napríklad praskanie, budete počuť chrapot čeľustného kĺbu. A to je príznak jeho poškodenia, píše portál forexample.cz.

BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti