Z ničoho nič sa jej zhoršuje zrak. Manžel žiadal o opatrovateľský príspevok, narazil však na problém

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Viera Heráková sa celý život pozerala na svet zdravými očami. Spolu s manželom vychovala tri deti, pracovala a tešila sa zo života.

Začalo to pred deviatimi rokmi. Podľa jej slov z ničoho nič začala mať problémy s očami.

„Zistili mi zákal. Neprejavovalo sa hneď, že nevidím. Videla som normálne. Zhoršovať sa to začalo postupne. Ľavé som ešte mala ako-tak v poriadku, ale na pravé nevidím dobre už hádam aj päť rokov.“

Opakované návštevy u lekárov jej stav len potvrdili. „Napísali aj do papierov, že ide o nevidomú pacientku, s početnými povrchovými aj hlbokými zápalmi očí, šedým zákalom a zeleným zákalom... Pacientka nie je schopná sama cestovať, nakupovať a vybavovať administratívu. Nakoľko nevidí, vyžaduje trvalú opatrovateľskú starostlivosť,“ citoval z papiera jej manžel Peter Herák.

On sám je na invalidnom dôchodku, a tak žiadal o opatrovateľský príspevok. „Prišla zamietavá odpoveď, nakoľko je vraj schopná využívať prostriedky verejnej hromadnej dopravy, je čiastočne odkázaná na pomoc fyzickej osoby. Nemám na to slov,“ hovorí rozhorčene pán Herák.

Keď mu úrad práce prvú žiadosť zamietol, odvolal sa. Ústredie práce (ÚPSVaR) rozhodnutie svojich kolegov potvrdilo. „Nakoľko v odvolacom konaní neboli preukázané také skutočnosti, z ktorých by vyplynula odkázanosť na opatrovanie, ústredie potvrdilo rozhodnutie úradu,“ znie v stanovisku ÚPSVaR.

Nasledovala preto druhá žiadosť, a to opäť o príspevok na opatrovanie. „Tým, že sa jej zdravotný stav zhoršil, dosiahla mieru funkčnej poruchy 80 percent, čo je osoba s ťažkým zdravotným postihnutím.

„Za odkázanú na opatrovanie sa považuje len osoba s ťažkým fyzickým postihnutím so stupňom odkázanosti päť alebo šesť,“ doplnil ÚPSVaR.

„V každom prípade si myslíme, že pán Herák mal postupovať podľa pokynov úradu práce, lebo ten je povinný poskytnúť mu sociálno-právne poradenstvo. Vyplýva to priamo zo zákona,“ vysvetlila Zuzana Stavrovská, komisárka Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím.

Ako spresnila, stretávajú sa s tým, že úrady práce toto neposkytujú. „Potom sa stane, že občania žiadajú o príspevky, na ktoré zákonne nemajú kvalifikačný nárok.“

Odborníčka však naznačila, že manželia by predsa len nemuseli byť bez šance.

Viac sa o tom dozviete v reportáži v hornej časti článku.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Reflex

Dôležité udalosti