Preteky horských nosičov Sherpa Rallye 2022 ovládol Lukáš Švolík z Téryho chaty

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tatranské vrcholy zažili ďalšie napínavé preteky najlepších horských nosičov a nosičiek. Do cieľovej Téryho chaty vo výške 2015 m n. m. sa najrýchlejšie vyšplhal so 60 kilovým nákladom piva Radegast na chrbte Lukáš Švolík. Náročnú trasu s niekoľkostometrovým prevýšením zvládol za 1:36:25 hod.

Tradičné preteky Sherpa Rallye 2022, tento rok na trase z Hrebienka na Téryho chatu, poznajú svojich tohtoročných víťazov. S ťažkým terénom a náročnými podmienkami sa v absolútnom poradí najlepšie popasoval s časom 1:36:25 hod. horský nosič Lukáš (Švolo) Švolík z usporiadateľskej Téryho chaty. Na drevenom nosiči upevnenom na chrbte musel vyniesť 60 kg pivného nákladu. Za víťazstvo získal pivo Radegast na celý rok. Ženskú kategóriu ovládla Lenka Hiklová z Kamenné chaty. Prevýšenie 730 metrov s 20 kilovým nákladom piva Radegast na chrbte zdolala v čase 1:12:05 hod.

V štartovej listine nechýbala ani legenda, horský nosič Oto Janigloš (66 rokov), ktorý je dlhoročným držiteľom rekordného času (1:25:11 hod.) v histórii týchto pretekov. Súťažiacich prišla na štart pozdraviť aj ďalšia nosičská legenda Viktor Beránek (71 rokov). Je otcom týchto pretekov a od roku 1977 vysokohorským nosičom a chatárom na Chate pod Rysmi.

„Pocit zadosťučinenia a prekonania samého seba po dosiahnutí cieľovej méty je pre všetkých vysokohorských nosičov a nosičky niekedy horkým, ale vždy neopakovateľným zážitkom. Vyniesť desiatky kíl na chrbte, v rýchlom tempe a častokrát v ťažkých poveternostných podmienkach je zakaždým obdivuhodný výkon,“ hovorí Jana Jankovičová, manažérka značky Radegast, ktorá je partnerom pretekov horských nosičov Sherpa Rallye.

Horskí nosiči a horské nosičky sa počas 38. ročníka tatranských pretekov Sherpa Rallye 2022 vydali na trasu z Hrebienka (1285 m n. m.) na Téryho chatu (2015 m. n. m.). Na štart tohtoročných pretekov horských nosičov sa postavilo celkovo 53 mužov a 24 žien. Ide o druhú najväčšiu účasť v histórii pretekov.

Téryho chata – zaujímavosti:

  • Najvyššie položená vysokohorská chata s celoročnou prevádzkou bola postavená v roku 1899.
  • Celoročná prevádzka začala na chate od roku 1936. Šlo o prvú takto prevádzkovanú chatu vo Vysokých Tatrách.
  • Na výstavbu chaty bolo potrebných viac ako 50 ton rôzneho stavebného materiálu. Všetko vynosili horskí nosiči na svojich chrbtoch.
  • V rokoch 1983-84 prešla chata rozsiahlou rekonštrukciou.
  • Od roku 1922 sa v prevádzkovaní chaty vystriedalo 23 chatárov (v niektorých rokoch to bolo viac chatárov spoločne). Od roku 2014 je chatárom Peter Michalka.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme PR článok

Dôležité udalosti