Zníženie kúrenia v domácnostiach môže zvýšiť počet ľudí s nachladnutím. Lekári odporúčajú tieto minimálne teploty

Zníženie kúrenia v domácnostiach môže zvýšiť počet ľudí s nachladnutím. Lekári odporúčajú tieto minimálne teploty
Zdroj: Shutterstock.com/Zvone

Drahšie energie priviedli mnohých Slovákov k rozhodnutiu, že budú šetriť. Budú si viac dávať pozor, koľko vody minú, preorganizujú varenie a v neposlednom rade budú menej kúriť. No vždy je na mieste mať teploty v domácnosti pod kontrolou. Zima v príbytkoch totiž môže znamenať aj riziko pre zdravie.

Ivan žije v Bratislave s manželkou v dvojizbovom byte. Tak ako mnohých aj ich vystrašili správy o možnom zvýšení cien energií. Teplotu v byte preto výrazne znížili. Dvojici sa to nevyplatilo.

„Predvčerom skončila žena s takmer 39-stupňovými horúčkami na ‚péenke‘. Doma bude minimálne týždeň. To, čo sme za uplynulé dni ušetrili na kúrení, sa nám teraz vynuluje, pretože žena prinesie domov nižšiu výplatu,“ hovorí Ivan. Je pritom presvedčený, že jeho manželka ochorela preto, lebo mali doma zimu.

Chladnejší vzduch v príbytkoch sa zrejme stane štandardom pre väčšinu rodín. No ako upozorňujú lekári, aj v tomto prípade je dobré poznať správnu mieru.

„Znížená teplota môže znamenať zvýšené riziko infekcií dýchacích ciest, vznik reumatických ochorení alebo poruchy imunity,“ vysvetľuje všeobecný lekár Peter Marko.

Navyše nie je výnimočné, že pri zvýšenej vlhkosti v miestnosti môžete na stenách badať plesne. Marko pripomína, že v tomto prípade sa stretávame s alergickými ochoreniami, vyvinúť sa môže astma, ale i množstvo ďalších diagnóz.

„Najohrozenejšími skupinami sú deti, dôchodcovia a ľudia s poruchou imunitného systému,“ dodáva lekár.

Prečítajte si tiež:

Kľúčová hranica

Šetrenie ako dvojsečnú zbraň pocítil Ivan na vlastnej koži. Podobne to vníma aj prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková. Radí preto, koľko stupňov je pre naše zdravie tak akurát.

„V prípade dospelých občanov by v miestnostiach, kde sa zdržiavajú celý deň, nemala teplota v interiéri klesnúť pod 21 stupňov. Môže hroziť riziko prechladnutia. V prípade, že je v rodine malé dieťa, teplota by mala byť vyššia,“ vysvetľuje.

Zjednodušene platí, že čím menšie dieťa máte, tým viac musíte byť opatrní.

„Dojčatá a malé deti ešte nemajú dostatočne vyvinuté telesné termoregulačné mechanizmy, a tak je potrebné teplotu v interiéri udržiavať predovšetkým s ohľadom na ne,“ dodáva odborníčka.

Šetriť s rozumom

Koľko stupňov by malo byť v domácnostiach, priblížil aj expert na elektroenergetiku Andrej Hanzel na nedávnej diskusii Vizionári. Z ekonomického hľadiska sa odporúčaná teplota zhoduje s tým, čo radia aj lekári.

„Treba si priznať, že v zime sa nosia svetre a mikiny, nie krátke rukávy. Kúrenie v domácnostiach by nemalo byť nastavené na 24 stupňov. V spálni máme mať 18, maximálne 19 stupňov. V obývačke hovoríme o 22 stupňoch. Samozrejme, môže to byť aj nižšie,“ skonštatoval.

Prečítajte si tiež:

Pozrite si aj reportáž o drahých energiách zo začiatku novembra:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti