EČV prejdú aj výraznou zmenou dizajnu. Pozrite si, čo všetko sa na tabuľkách zmení

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tabuľky s evidenčným číslom by sa mali od januára 2023 vydávať v novej grafike. Hlavnou novinkou má byť používanie nového typu písma a zjednotenie farebnosti všetkých tabuliek na čierno-bielu. Vyplýva to z návrhu vyhlášky Ministerstva vnútra (MV) SR, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Zmeny nadväzujú na nový systém prideľovania evidenčných čísel bez skratky okresov.

"Nový font písma nahradí desaťročia používané písmo, ktoré už nespĺňa moderné trendy a požiadavky kladené na čitateľnosť písma predovšetkým za zníženej viditeľnosti a na automatizované spracovanie evidenčných čísel z tabuliek na rôzne účely," vysvetlil rezort.

Prečítajte si tiež:

Koniec farebným tabuľkám 

Tabuľky by mali mať po novom iba čierno-biele prevedenie. Rôzne skupiny motorových vozidiel budú odlíšené špecifickou skladbou evidenčného čísla. Napríklad elektromobily budú namiesto svetlozelenej tabuľky rozpoznateľné evidenčným číslom začínajúcim sa písmenami EV alebo EL.

Zmena sa dotkne aj tzv. diplomatických tabuliek, ktoré sa vydávajú v žlto-modrom prevedení, alebo zvláštnych evidenčných čísel, ktoré majú v súčasnosti niekoľko farebných modifikácií, ako sú červeno-biela, červeno-žltá, modro-biela, čierno-tmavozelená alebo zeleno-biela.

Prečítajte si tiež:

Návrhy čoskoro zverejnia 

Grafické návrhy podľa predkladateľa vytvorila Katedra vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave pri dodržaní základných požiadaviek na tabuľky kladených zákonom o cestnej premávke. Ministerstvo vnútra nateraz nechce návrhy zverejniť. 

"V tomto návrhu boli zapracované len štyri základné rozmery tabuliek a značky CC, CD a SK. V priebehu legislatívneho procesu, ako ja z dôvodu mediálnej informovanosti verejnosti o pripravovaných zmenách vzišla potreba dopracovať aj ostatné druhy tabuliek. Dodávateľ tabuliek nás informoval, že ostatné vyobrazenia tabuliek môžu byť k dispozícii najskôr koncom budúceho týždňa," uviedlo pre TVNOVINY.sk tlačové oddelenie. 

Evidenčné čísla budú po novom viazané na vozidlo, nie na majiteľov. Nebudú obsahovať skratku okresu. Štát by tak mal ušetriť náklady za nákup nových tabuliek a občania za správne poplatky.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.