Domáce

Desivosť, ktorej sotva uveríte

Zem peňazí
Zdroj: Shutterstock.com

A vraj recept na úspech

HDP rastie, ale nezamestnaní výraznejšie neubúdajú (a aj oficiálny úbytok je údajne len hra so štatistikou). Na obchodovaní so zahraničím krajina prerába obrovské miliardy, ale vláda je spokojná. Niektoré ukazovatele ekonomicého vývoja sa jednoducho vymykajú sedliackej logike.

Spomínaná katastrofa v zahraničnom obchode sa vzťahuje na Japonsko. Východoázijský štát sa rozhodol "zamrznutú" ekonomiku povzbudiť tlačením jenov a následným oslabením meny.

Pomáha to exportérom, pretože výrobky pri nakupovaní v dolároch či eurách lacnejú. Na strane druhej vznikajú veľké škody na strane importu.

A tak export v roku 2013 vzrástol o 9,5 percenta na v prepočte asi 500 miliárd eur.

Import však "vyletel" až o 15 percent na 580 miliárd eur.

Japonci tak boli v mínuse asi 80 miliárd eur.

Vláda je spokojnáNapriek výsledkom zahraničného obchodu je  tamojšia vláda spokojná. Krajina sa totiž vraj po dlhých rokoch dostala z bludného kruhu klesajúcich cien a slabého rastu ekonomiky.

"Dnes môžeme povedať, že deflácia je už za nami," vyhlásil nedávno minister hospodárstva Akira Amari. "Problémom však je, že neexistuje žiadna garancia, že opäť neupadneme do deflácie," dodal.

Nemci robia pravý opakÚplné iné časy než Japonci zažívajú Nemci.

Prebytok bežného účtu platobnej bilancie Nemecka (okrem príjmov z exportu sú do nej zahrnuté napríklad aj investície) stúpol vlani na 260 miliárd eur a stalo sa svetovou jednotkou.

Na druhom mieste bola Čína, ktorá zarobila na obchodovaní so zahraničím 139 miliárd eur.

BRATISLAVA/TASR, TVNOVINY.sk, mg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti