Hoax týždňa: Reportérka v zdevastovanom Mariupole velebí Rusov, ktorí stavajú nové bytovky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V relácii Hoax týždňa sme sa opäť bližšie pozreli na niekoľko dezinformácií, ktoré sa šírili slovenským internetom. Pozvanie prijali riaditeľka situačného centra Kancelárie bezpečnostnej rady Iveta Kupková, doktorandka na Katedre Žurnalistiky Univerzity Komenského v Bratislave Marcela Belianská a Peter Dubóczi, riaditeľ portálu Infosecurity.

Dezinformačná scéna zvykne šíriť naraz niekoľko protichodných naratívov. Hoaxom týždňa je video španielsky hovoriacej reportérky, ktorá ukazuje ľuďom údajnú pravdu o ukrajinskom meste Mariupol. Vydala sa sem a obhajuje agresora, že miestnym stavia nové bytovky.

V čom je problém? „V tomto prípade dochádza ku klasickej manipulácii. Publiku sa prezentuje len jedna stránka udalosti. Táto reportérka nadšene hovorí o tom, že Rusi v Mariupole stavajú novú nemocnicu a nové budovy. Divákom chce podsunúť naratív, že Západ mlčí o tom, čo všetko pre Ukrajincov Rusi robia,“ vysvetľuje Marcela Belianská.

Ponúka iba výsek z reality

Ak niekto toto tvrdí, je potrebné zároveň dodať, že Rusi stavajú nemocnicu po tom, ako zbombardovali väčšinu tohto mesta. Nehovoriac o ľudských obetiach vojny či zničenej infraštruktúre.

„Reportérka takto odvádza pozornosť diváka, sústreďuje ju na malý, dobre vyzerajúci výsek reality. Diváci vidia iba to, čo prokremeľská propaganda chce, aby videli,“ dodáva Belianská.

Iveta Kupková približuje, že toto video má znaky, pri ktorých by mal divák spozornieť. „Nikde sa nedozvieme, ako sa reportérka volá a ani to, pre aké médium pracuje, čo je bežnou súčasťou reportáží. Zvláštne je aj to, že údajná reportérka sa nakrúca sama. Niektorí pozorovatelia spochybňujú aj jej výslovnosť,“ konštatuje odborníčka.

Prečítajte si tiež:

V akcii aj „hahaganda“

Pri téme Ukrajiny ešte zostaneme. Na sociálnych sieťach koluje video, na ktorom má údajne ukrajinský prezident hrať na klavíri pohlavným orgánom.

„Jednoznačne je to snaha o diskreditáciu. Toto video je jeden z tých úsmevnejších pokusov. No nemožno to brať na ľahkú váhu. Práve naopak. Humor alebo tzv. ‚hahaganda‘ často znižuje ostražitosť voči dezinformáciách,“ približuje Peter Dubóczi s tým, že na videu jednoznačne nie je Volodymyr Zelenskyj.

No a dezinformátorov znepokojuje aj aktuálna migračná kríza. Toto je jeden z populárnych statusov: „Vláda Slovenskej republiky cielene zaplavuje Slovensko migrantami, a tým vlastne plní kvóty poza chrbát občanov. Vláda jednoznačne plní zadanie svetovládneho spiknutia na zaplavenie Európy a Slovenska“.

Arcibiskup Ján Orosch vyvolal rozpory v spoločnosti. Spochybňoval totiž obete streľby pred klubom Tepláreň. Sú však aj iné prípady. Jeden z kňazov hľadal v homosexualite znaky satanizmu.

Viac o týchto témach a celé vydanie relácie Hoax mesiaca si môžete pozrieť vyššie.

Pozrite si predchádzajúce vydanie relácie Hoax týždňa:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hoax týždňa

Dôležité udalosti