Ombudsman Dobrovodský nechce hovoriť o jeho ideologických postojoch, politike, ani radikalizácii

Ombudsman Dobrovodský nechce hovoriť o jeho ideologických postojoch, politike, ani radikalizácii
Zdroj: TV Markíza

Parlament na post ochrancu ľudských práv zvolil Róberta Dobrovodského, odborného asistenta poslankyne Kataríny Hatrákovej (nezaradená), ktorá ho na pozíciu aj navrhla.

Na otázku, či sa s poslankyňou zhoduje v ideologických postojoch, neodpovedal. „Ľudské práva nie sú konzervatívne, ani liberálne. Moja ideológia je teraz úplne nepodstatná, prednosť majú ľudské práva, ktoré sú neutrálne,“ vyhlásil krátko po zvolení do funkcie.

Minulosť a súčasné priority

Dobrovodský tvoril dvanásť rokov legislatívu na ministerstve spravodlivosti. „Mal som možnosť tvoriť kľúčovú legislatívu, ktorá sa dotýka každodennej sféry nášho života. Zákon rodiny, občiansky zákonník, právo na informácie,“ zhrnul.

Okrem toho vyzdvihol, že v roku 2010 bol pri tvorbe povinného zverejňovania zmlúv so štátom. Paralelne pôsobil aj na právnickej fakulte v Trnave, kde je odborným asistentom dodnes. 

Stolička ochrancu ľudských práv zívala sedem mesiacov prázdnotou. Koalícia sa nevedela dohodnúť na spoločnom kandidátovi a na úrade sa kopili podania. Na Dobrovodského čaká 566 podnetov, ktoré môže podpísať len ombudsman. Tvrdí, že ich chce vybaviť čo najskôr.

Iné priority však nemá. „Priority nemôžu byť. Každý deň prináša niečo nové a každý má právo na ochranu ľudských práv,“ povedal.

Svoju novú funkciu chce vykonávať apoliticky. Na otázku novinárov, či sa nebude báť ísť do sporu s politikmi a poukázať na ich pochybenia, povedal, že sa chce zastávať slabších.

„Ľudské práva sú na to, aby sa bránili, aby sa ochraňovali. Verím, že verejná moc nebude považovať za zlé, ak si niekto zastáva práva slabších, lebo tí silnejší sa vedia obrániť sami,“ povedal.

Na to, čo sa deje dnes

Novinári sa krátko po zvolení do funkcie Dobrovodského pýtali na názory na aktuálne témy.

Po nedávnych vyjadreniach trnavského arcibiskupa Jána Oroscha, ktorý polemizoval, či boli obete streľby na Zámockej ulici v Bratislave skutočne nevinné, sa v slovenskej spoločnosti opäť rozbehla debata o odluke štátu od cirkvi.

Nový ochranca ľudských práv na odluku nemá názor. „K tomuto nemám nejaký postoj. Otázka cirkvi a štátu je na veľké debaty,“ povedal.

Prečítajte si tiež:

Dobrovodského predchodkyňa na úrade, Mária Patakyová, vyjadrovala podporu LGBTI+ ľuďom aj počas Dúhového pochodu vyvesením dúhovej vlajky. Či v tom bude jej nástupca pokračovať, nie je z jeho odpovede jasné.

 „Každá menšina má svoje garantované práva. Či sa vyvesenie dúhovej vlajky považuje za zjednanie ochrany individuálneho práva je otázne,“ povedal v tejto súvislosti. Myslí si, že je predčasné riešiť to.

Počas októbrového vypočúvania kandidátov na ombudsmana sa poslanec Jozef Pročko (OĽANO) Dobrovodského pýtal aj na radikalizovanie spoločnosti.

„Mňa teraz zaujíma konkrétne, povedzte, aký je váš názor na to, že sa naša spoločnosť radikalizuje, že sa stáva fašistickou. Chcem počuť váš ľudský názor,“ pýtal sa Pročko.

„Radikalizuje a prečo, to nie je otázka pre právnikov. Ja som prípadný budúci ochranca práv,“ povedal Dobrovodský.

Prečítajte si tiež:

Kto ho podporil?

Dobrovodský dostal v parlamente 81 hlasov. Podporu získal od väčšiny poslaneckého klubu OĽANO, no hlasovali zaňho aj poslanci naprieč spektrom. Hovoríme o stranách Sme rodina, Smer-SD, Republika a aj o niekdajších kotlebovcoch ako Tomáš Taraba a Štefan a Filip Kuffa.

Vladimíra Marcinková (SaS) sa na vyššie spomínanom vypočúvaní kandidátov pýtala práve na poslanca Tomáša Tarabu, ktorý patril aj medzi navrhovateľov Dobrovodského na post ombudsmana. Podotkla, že stranu ĽSNS, za ktorú Taraba kandidoval, považuje za fašistickú.

 „Ide o poslanca, ktorý dlhodobo v parlamente ale aj na sociálnych sieťach útočí na LGBTI+ menšinu a mňa by zaujímalo, ako si mám vysvetľovať túto podporu smerom k vám? Je medzi vami nejaká názorová zhoda?“ pýtala sa poslankyňa za SaS.

Dobrovodský, vtedy ešte ako kandidát odpovedal, že si nemyslí, že by mal komentovať a kádrovať politické strany a poslancov. Vzťah k poslancom podľa jeho slov vyjadrili v demokratickej spoločnosti už voliči.

Tomáša Tarabu za fašistu neoznačil. „Prezumpcia neviny je jeden zo základných atribútov ľudských práv, právneho štátu. Za svoje výroky každý poslanec zodpovedá svojim voličom. To je politologická otázka. Nebudem sa k tomuto vyjadrovať. Nie je to pekné a nebolo by to fér ani ku kandidátom. Máme byť neutrálni,“ povedal Dobrovodský.

Dodal, že k Tarabovi nemá osobitný vzťah, no naznačil, že aj jeho podpora môže byť dobrým signálom.

„Celé spektrum, liberálne, konzervatívne, opozičné aj koaličné podporuje verejného ochrancu práv, možno je to práve dobrý signál. Najmä v týchto ťažkých napätých dobách dôjde k zmierneniu spoločnosti, že ten verejný ochranca práv v budúcnosti ozaj bude vykonávať nie ideologicky svoju funkciu, ale bude si ctiť tie ľudské práva neutrálne,“ povedal Dobrovodský.

Pozrite si prvú reakciu nového ombudsmana po jeho zvolení:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ľudské práva

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.