Exkluzívny PRIESKUM: Voľby by vyhral Hlas, do parlamentu by sa dostala aj Aliancia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ak by sa voľby konali začiatkom novembra, víťazom by bola strana Hlas so ziskom 19,4 percenta hlasov. Druhý by skončil Smer, ktorý by volilo 15,6 percenta Slovákov. Ukázal to exkluzívny prieskum agentúry FOCUS pre reláciu Na telo TV Markíza.

Prvú trojicu uzatvára Progresívne Slovensko. Vo voľbách by si ho vybralo 10,2 percenta opýtaných. Nad štvrtou SaS oproti septembrovému prieskumu mierne zvýšilo náskok. Liberálov by volilo približne osem percent Slovákov.

Hnutie Republika skončilo znova nad OĽaNO. Dosiahlo by výsledok 7,2 percenta, pričom vládne hnutie by volilo sedem percent.

S miernym rozdielom nasledujú KDH (6,9 %) a Sme rodina (6,6 %). Do parlamentu by sa sa dostala aj Aliancie-Szövetség (5,6 %).

Za bránami NR SR skončilo SNS, Kotlebovci či strana Za ľudí.

Detaily prieskumu si môžete pozrieť aj vo videu vyššie.

Prečítajte si tiež:

Euroskeptici najmä pri Republike

Agentúra FOCUS sa v prieskume pozrela bližšie aj na to, aký vzťah majú Slováci k Európskej únii. Eurorealistov je najviac (44,9 %), nasledujú euroskeptici (26,9 %) a eurooptimisti (21,8 %).

Medzi euroskeptikmi je najviac voličov Progresívneho Slovenska (56 %), eurorealisti sú najmä medzi voličmi OĽaNO (54 %), euroskepticizmus dominuje medzi voličmi hnutia Republika (57 %).

Detaily o voličoch ďalších strán, ktoré by sa podľa prieskumu dostali do parlamentu, nájdete v priloženom grafe.

Prečítajte si tiež:

Používanie sociálnych sietí

Prieskum ukázal aj to, ako často používajú Slováci sociálne siete. Najviac respondentov uviedlo, že je to každý deň (48,1 %). Nasleduje skupina tých, ktorí ich nepoužívajú vôbec (20 %).

Viac ako 14 percent opýtaných sa s nimi stretne niekoľkokrát za týždeň a menej často si ich zapne 11,2 percenta Slovákov.

Denne používajú sociálne siete najmä voliči Progresívneho Slovenska, SaS aj Republiky.

Možnosť niekoľkokrát týždenne označili prevažne voliči OĽaNO a Sme rodina, menej často ich používajú priaznivci strán Hlasu a Aliancie. Sociálne siete nepoužíva väčšie percento elektorátu KDH a Smeru.

Detaily o voličoch ďalších strán, ktoré by sa podľa prieskumu dostali do parlamentu, nájdete v priloženom grafe.

Voliči a bohoslužby

Najnovší prieskum od FOCUS-u sa zameral aj na preferencie voličov podľa toho, či a ako často navštevujú bohoslužby. Možnosť menej často zvolilo viac ako 37 percent Slovákov, čo je najväčší podiel.

Aspoň raz za týždeň sa do kostola vyberie 27 percent ľudí a aspoň raz za mesiac takmer 12 percent.

Najviac tých, ktorí idú na bohoslužbu aspoň raz za týždeň, je medzi voličmi KDH (70 %), prevažujú aj voliči Smeru (43 %).

Medzi voličmi strán, ktoré by sa dostali do parlamentu, chodí do kostola menej často takmer polovica voličov Progresívneho Slovenska. Okolo 40 percent je takýchto voličov medzi priaznivcami SaS, Aliancie a Republiky.

Do kostola vôbec nechodí alebo na túto otázku nevedelo odpovedať napríklad 40 percent voličov Republiky, približne tretina voličov Progresívneho Slovenska či liberálov.

Detaily o voličoch ďalších strán, ktoré by sa podľa prieskumu dostali do parlamentu, nájdete v priloženom grafe.

Agentúra FOCUS realizovala prieskum v období od 2. novembra do 8. novembra na vzorke 1017 respondentov.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti