M. Krajčí v Na telo: Nie je vylúčené, že V. Lengvarského nahradím na poste ministra zdravotníctva

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková v relácii pripustila, že ak by mala hroziť vláda fašistov, zvážia vládu s Hlasom. Dodala, že toto rozhodnutie by muselo byť schválené členmi strany SaS a tiež ich voličmi.

V relácii Na telo dnes diskutovali poslankyňa SaS a čerstvo odvolaná predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková a exminister zdravotníctva a poslanec OĽaNO, Marek Krajčí. Jednou z hlavných tém bol hroziaci kolaps zdravotníctva z dôvodu hromadných výpovedí lekárov. Výpovedná lehota uplynie 1. decembra, zostáva tak 17 dní.

Lekári sa však s vládou stále nedohodli. Sľuby v memorande, ktoré navrhlo ministerstvo zdravotníctva, podľa nich nie sú dostatočne konkrétne a vládu k ničomu nezaväzujú. Do úvahy tak pripadá aj núdzový stav – jeho vyhlásenie by lekárom v odchode zabránilo. Poslankyňa SaS poznamenala, že odmietnutie zo strany lekárov ju prekvapilo. Diskusia na zdravotníckom výbore podľa nej vyzerala inak. “Nerozumiem, prečo sa sľuby, ktoré zazneli na výbore, nedostali do memoranda,” povedala. Lekári by podľa nej dohodu s vládou mali podpísať, vyžaduje si to však ústupky na oboch stranách. “Tie požiadavky sú rozumné, problém je v peniazoch,” vysvetlila.

Poslanec OĽaNO Marek Krajčí uznal, že ministerstvo zdravotníctva robí v súčasnej zložitej situácii čo sa dá. Zároveň si však myslí, že ak k dohode nedôjde, lekári dodržia svoje slovo a odídu. “Ministerstvo by malo mať plán B,” vyhlásil. Ako by takýto plán mal vyzerať, nepovedal. Obaja poslanci sa zhodli, že  výpovede by znamenali katastrofu.

Daňové úľavy pre lyžiarske vleky a odvolávanie v parlamente

Počas utorkového hlasovania v parlamente prišla Sme rodina s nečakaným pozmeňujúcim návrhom k vládnej novele DPH, ktorý má priniesť dočasnú daňovú úľavu pre športoviská, vrátane lyžiarskych vlekov. Opozícia v návrhu vidí konflikt záujmov, jedno lyžiarske stredisko totiž vlastní predseda Sme rodina Boris Kollár. Marek Krajčí potvrdil, že sa o návrhu dozvedel pred hlasovaním, tak ako ostatní poslanci OĽaNO. Vidí za tým náročné hlasovanie, ktoré v utorok prebiehalo. J. Bittó Cigániková nemá problém so znížením dane pre športoviská z 20 percent na 10, daňovú úľavu by však podľa nej mali dostať aj gastro podniky. 

Zatiaľ čo sa strane SaS hlasovanie o znížení dane na športoviská podarilo odložiť, parlament vo štvrtkovom v tajnom hlasovaní odvolal Janu Bittó Cigánikovú z pozície šéfky zdravotníckeho výboru. Poslankyňa vidí za odvolaním jej postoje k reprodukčným právam. Na otázku, prečo sa poslanci SaS odvolania zúčastnili a umožnili tak hlasovanie odpovedala, že k odvolávaniu by došlo tak či tak. “Hlasovanie by sa iba odložilo,” tvrdí. “Chceli sme o tom nechať rozhodnúť plénum,” vysvetlil exminister zdravotníctva na margo toho, že poslanci OĽaNO sa hlasovania nezúčastnili. “Nechceli sme byť my tým katom,” dodal. Poslankyňa SaS za tým však vidí niečo iné. “Báli ste sa, že my vám potom odvoláme Romana Mikulca,” povedala. Opozícia sa pokúšala ministra vnútra odvolať už niekoľkokrát. Znovu sa o to pokúsi už budúci týždeň.

Rozpočtové provizórium alebo atómovky Igora Matoviča

Hostia reagovali aj na slová exministra financií počas Dzurindovej vlády Ivana Mikoša. Ten tvrdí, že rozpočtové provizórium je oveľa nebezpečnejšie, ako nečakané návrhy Igora Matoviča, tzv. “atómovky”. Jana Bittó Cigániková kritizovala ministra financií za stanovenú rezervu vo výške 3,4 miliardy eur. Podľa M. Krajčího je táto rezerva opodstatnená. “Je dôležité, aby minister financií mal cash. Rezerva je vzhľadom na súčasnú situáciu pochopiteľná,” poznamenal.  “Navrhovaný rozpočet má historicky najvyšší deficit,” zdôraznila poslankyňa SaS. Vyhlásila, že rozpočet strana SaS podporí iba v prípade, že sa tento deficit zníži.

Hlasovanie v ankete Na telo, ktoré diváci vidia na televíznej obrazovke a na webe tvnoviny.sk počas živého vysielania relácie, prebieha len počas jej trvania. Hlasovať diváci môžu od začiatku relácie a hlasovanie televízia Markíza ukončuje a archivuje vždy na jej konci.

Prečítajte si tiež:

​Hlasovanie v ankete Na telo je automatizované, plne funkčné a prísne kontrolované. Televízia Markíza využíva v každej ankete relácie niekoľko konkrétnych overení a spoľahlivé ochrany odovzdávania hlasov, aby zamedzila manipulácii výsledkov v prospech ktoréhokoľvek z diskutujúcich formou opakovaného hlasovania. Výsledky hlasovania tak reálne a spoľahlivo odzrkadľujú mienku divákov relácie Na telo.

​​V ojedinelých prípadoch sa môže stať, že nebudete mať možnosť zahlasovať z dôvodu, že poskytovateľ Vášho internetového pripojenia zdieľa toto pripojenie s viacerými klientmi a niektorý z nich už zahlasoval pred Vami. Takýto technický stav je spôsobený na strane poskytovateľa internetového pripojenia a televízia Markíza naň nemá dosah. V takom prípade odporúčame využiť možnosť iného pripojenia na internet, napríklad mobilného. Viac sa dozviete v článku Otázky a odpovede o ankete Na telo.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Na telo

Dôležité udalosti