Vyšetrovateľ, ktorý obvinil R. Fica a spol., odchádza z polície. TV Markíza uviedol svoje dôvody

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Obvinil bývalého premiéra, exministra vnútra aj oligarchu z Nitry. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Jaroslav Vereščák, ktorý je podpísaný pod uznesením kedysi najsilnejších mužov štátu, odchádza z policajného zboru. Vyšetrovanie kauzy Súmrak ale vraj ohrozené nie je.

Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, Tibora Gašpara a Norberta Bödöra obvinil Jaroslav Vereščák ešte 19. apríla 2022. Expremiér a bývalý minister vnútra sú stíhaní pre zosnovanie zločineckej skupiny či zneužitie právomoci a ďalší dvaja zase pre ohrozenie daňového tajomstva. Svojím konaním mali chcieť zdiskreditovať svojich politických súperov.   

Bývalý policajný prezident mal spolu s Norbertom Bödörom podľa uznesenia v lete 2015 žiadať Ľudovíta Makóa, v tom čase šéfa daňových kriminalistov, aby zistil informácie o daňových deliktoch Igora Matoviča. Mali to urobiť na pokyn vtedajšieho premiéra a ministra vnútra.

Andreja Kisku zase podľa svedkov preberali na Úrade vlády v roku 2017. Informácie o prezidentovi mal žiadať Robert Fico a Robert Kaliňák od Ľudovíta Makóa a Františka Imreczeho. Na ďalšom stretnutí mal byť už aj Tibor Gašpar a Norbert Bödör. Vyšetrovatelia v júli spravili aj previerku na mieste činu.

Spochybňovanie vyšetrovateľa   

Všetci štyria vinu odmietajú. „Som obvinený zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny. Rozumiete, z čoho som obvinený, z čoho ma tí blázni obvinili? Je to čistý politický revanš, chcú nás zarezať, chcú nás pozatvárať, lebo nevedia s nami bojovať,“ vyjadril sa vtedy Robert Fico.

V apríli na výsluchu požadoval od vyšetrovateľa vysvetlenie, z čoho je obvinený. „On čučal a pozeral na mňa ako výr,“ povedal na adresu Jaroslava Vereščáka obvinený politik. Robert Fico spochybňoval, či uznesenie písal spomínaný policajt, lebo sú tam podľa neho zložité anglické právnické výrazy.

„Uznesenie som osobne podpísal po tom, ako som ho postupne, po dlhšiu dobu spracoval na základe dôkaznej situácie, v súlade s Trestným poriadkom. K vyhláseniam obvinených osôb sa vyjadrovať nebudem,“ napísal nám ešte v apríli vyšetrovateľ NAKA.

Roberta Fica chceli mať pôvodne vo väzbe. Parlament ale nedal súhlas na to, aby sudca o jeho prípadnom väzobnom stíhaní rozhodol. No za mrežami skončil na niekoľko týždňov exminister vnútra.  

Vyšetrovanie prípadu už raz policajti uzavreli, no prokurátor „zatiahol ručnú brzdu“. Spis im vrátil pre procesné chyby. Vypočuli teda znova obvinených aj svedkov a doplnili dokazovanie. Podľa informácií TV Markíza má byť v záverečnej fáze.

Dôvody odchodu vyšetrovateľa

Jaroslav Vereščák nám informáciu o odchode z polície potvrdil. Pýtali sme sa ho, či jeho koniec v zbore súvisí s kauzou Súmrak. „V nadväznosti na Vami položené otázky uvádzam, že je pravdou, že som požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru PZ k 1.1.2023. Dôvody môjho odchodu sú osobného charakteru a z uvedeného dôvodu sa nebudem k tomu vyjadrovať,“ odpísal. 

Dostal od nás aj ďalšie otázky. Zisťovali sme, ako napríklad vnímal, keď ho Robert Fico viackrát spomínal na tlačových konferenciách, no a pýtali sme sa aj na to, či čelili v súvislosti s týmto prípadom nejakým útokom. Priamo na otázky neodpovedal. V stanovisku uviedol už len nasledovné: „Čo sa týka živých trestných konaní vedených Policajným zborom, k týmto sa vyjadrovať nebudem, nakoľko na to nie som, ako stále činný príslušník PZ, kompetentný,“ dodal.

Na kauze Súmrak pracujú okrem Jaroslava Vereščáka podľa našich zistení ešte ďalší vyšetrovatelia. A tak vyšetrovanie ohrozené nie je. „V tomto prípade vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry naďalej vykonáva dokazovanie. Viac informácií preto v súčasnosti nie je možné poskytnúť,“ uviedla hovorkyňa policajného prezídia Karolína Barinková.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.