Snahy o spájanie sú v plnom prúde. Jeden z lídrov hovorí o ambícii vyhrať voľby

Pavel Macko a Lucia Ďuriš Nicholsonová
Pavel Macko a Lucia Ďuriš Nicholsonová Zdroj: Instagram/Pavel Macko

Diskusia o spájaní stredopravých síl opäť ožila. Hladinu tentoraz rozvírila Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá hovorí o sieťovaní ľudí. Lídri mimoparlamentných strán priznávajú, že debaty prebiehajú, ale výsledná forma je v nedohľadne.  

Mikuláš Dzurinda pred pár týždňami ohlásil návrat do politického priestoru. Snaží sa dať dohromady lídrov strán v stredopravom priestore, aby neprepadol vo voľbách žiaden hlas. Odvtedy je ticho.

Teraz sa k téme spájania pripojila europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Podľa jej slov to robí separátne od Dzurindu, aj napriek tomu, že prednedávnom to vyzeralo na spojenectvo práve s bývalým premiérom.

„Viete, že už dlhšie sa hovorí o tom, že okolo mňa sa sieťujú nejakí ľudia, ktorí by mali záujem sformovať politický subjekt. Je tam však ešte veľmi veľa vecí, ktoré sú pootvárané, s otáznikmi, a kým všetky nebudeme mať zodpovedané, nepôjdeme do žiadneho neuváženého kroku,“ uviedla pre Hospodárske noviny Nicholsonová.  

Zároveň dodala, že do jej tímu sa pridal Jozef Mihál, ktorý donedávna pôsobil v SaS. Iné mená nechcela prezradiť.

Prečítajte si tiež:

​Ambíciou je vyhrať voľby

Pod hranicou zvoliteľnosti je viacero strán zo spomínaného ideového spektra. Lídri priznávajú, že stretnutia prebiehajú.

„My sme pripravení a súčinní pri spájaní stredopravých síl,“ uviedol v krátkosti jeden z lídrov strany Dobrá voľna a Umiernení Alojz Hlina.

Nechcel však zachádzať do detailov, keďže ešte nie je veľa vecí dohodnutých.

Diskusie potvrdil aj predseda strany ODS Pavel Macko. Podľa jeho slov chcú spájať malé strany a skupiny, no na druhej strane nevylučuje ani iný model spolupráce.

„Mnohí občania chcú, aby sa začala vytvárať širšia zjednocujúca sila. Sme na začiatku, vnímam aj ďalšie skupiny, konzultujem s ďalšími ľuďmi aj lídrami. Jedna vec je integrovať menšie celky. No našou ambíciou musí byť snaha vytvoriť veľký a silný demokratický blok, ktorý vyhrá voľby,“ vyhlásil Macko.

Zdôraznil, že sa stretol s Mikulášom Dzurindom aj Luciou Ďuriš Nicholsonovou.

Prečítajte si tiež:

​Spájanie nie je cudzie ani iným stranám

O spolupráci hovorí aj strana Šanca. Tej sa podaril doteraz najväčší úspech, keď sa jej kandidát František Oľha stal prešovským primátorom.

„Budúci týždeň sa spolu s partnermi máme stretnúť a rokovať o budúcnosti našej štvorkoalície,“ dodal predseda strany Viliam Novotný.

Do tejto spoločnej koalície, s ktorou išli spolu do komunálnych a župných volieb, okrem Šance patrí spomínané ODS, Spolu a Demokratická strana.

Demokratická strana na naše otázky neodpovedala a líder Spolu Miroslav Kollár dlhodobo komunikuje, že mu možné spájanie síl nie je cudzie.

Zaujímavým elementom na slovenskej politickej scéne sú aj Maďari. Tí práve prežívajú trieštenie, keďže časť voličov si berie Aliancia a časť Maďarské fórum vedené Zsoltom Simonom.

„Viem o projekte expremiéra Dzurindu, ale zatiaľ nie sme v kontakte. V kontakte sme však s pánom Mackom a ostatnými slovenskými stranami. Maďarské fórum si musí skôr urobiť domácu úlohu, a to osloviť čo najviac voličov maďarskej národnosti, pretože bez nich prodemokratická alternatíva neexistuje,“ vyhlásil Simon k možnému spájaniu stredopravých síl.

Prečítajte si tiež:

​Ide o logický krok

Podľa odborníka sú tieto snahy o spájanie logickým krokom.

„V ostatných voľbách prepadlo neskutočné množstvo hlasov. Ľudí, ktorých strany sa nedostali do parlamentu, je toľko, že by uživili aj dve politické strany. Lenže samostatne to pôjde ťažko,“ uviedol politológ Radoslav Štefančík.

Varuje voličov však pred jednou vecou.

„V každom prípade sa treba mať na pozore a volič by si mal veľmi rozmyslieť, koho bude voliť. Lebo čo sa rýchlo vie spojiť, to sa vie rýchlo aj rozísť,“ uzavrel Štefančík.

Pozrite si aktuálnu časť relácie Na telo PLUS. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti