Ohrozuje nás variant, pri ktorom môžeme stratiť reč? Na Slovensko sa valí ďalšia vlna pandémie

Ohrozuje nás variant, pri ktorom môžeme stratiť reč? Na Slovensko sa valí ďalšia vlna pandémie
Zdroj: shutterstock.com

Tvrdia, že sa volá „Pekelný pes“ a ak sa ním nakazíte, môžete stratiť reč. Niektoré zahraničné médiá píšu o novom variante koronavírusu, ktorý by mal prevziať nadvládu na prelome novembra a decembra. S odborníkmi sme sa preto pozreli na to, či nás takáto mutácia naozaj ohrozuje.

Od začiatku pandémie sme sa stretli s viacerými mutáciami koronavírusu. Najskôr to bol variant Alfa, ktorý sa objavil vo Veľkej Británii a spôsobil druhú vlnu pandémie. Vo svete neskôr vyvolávali obavy juhoafrický a brazílsky variant.

Ten, ktorý ale na Slovensku vyčíňal najviac pochádzal z Indie a volali sme ho Delta. Šíril sa až o 97 percent rýchlejšie, ako pôvodný koronavírus z čínskeho mesta Wu-chan.

Posledná mutácia, ktorej sa u nás podarilo prevziať moc nad jej predchodcami, je známa ako Omikron. Odborníci Omikron označili za „únikový variant“, čo znamená že je schopný vyhnúť sa protilátkam, ktoré si náš imunitný systém vytvoril. Za hranicami sa však začína špekulovať o novom variante.

Fakt alebo mýtus?

Viaceré zahraničné médiá v posledných dňoch píšu o novej mutácií, ktorá má niesť meno „Pekelný pes“ s oficiálnym značením BQ.1.1.1. Ako zdroj uvádzajú španielsky portál Marca.

Prečítajte si tiež:

Podľa virológa Borisa Klempu je šírenie takéhoto názvu nezodpovedné. „Nikto z nejakej verejno-zdravotníckej inštitúcie by takéto meno vírusu nikdy nedal,“ podotkol s tým, že dávanie takýchto prezývok spoločnosti nič dobré neprinesie. 

„Buď to vyvoláva strach, alebo to vyvoláva odpor práve v tom zmysle, že „niekto nás chce strašiť a my sa nedáme. Takže nulový pozitívny vplyv,“ upozornil virológ.

Zahraničné médiá píšu aj o tom, že jedným z príznakov „Pekelného psa“ má byť dočasná strata reči. Podľa Klempu môže ísť o zlý výklad odborného pojmu. „Mne to pripadá tak, že je to vlastne len nafúknutý nejaký odborný termín, ktorý sa často používa. Ako keď pri zachrípnutí stratíte hlas a preto nemôžete rozprávať," dodal Klempa.

Prečítajte si tiež:

Blíži sa ďalšia vlna

Infektológ Peter Sabaka hrozbu „Pekelného psa“ vylúčil. O pár týždňov ale očakáva rozšírenie subvariantu Omikronu BQ.1.1 „Čo sa týka priebehu, je to to isté, ako Omikron. Akurát zasa lepšie dokáže obalamutiť imunitný systém po prekonaní infekcie, aj po očkovaní,“ vysvetlil infektológ s tým, že môžeme očakávať ďalšiu vlnu. Tá by však podľa neho nemala mať ani zďaleka také rozmery, ako predošlé vlny. 

Informoval, že variat BQ.1.1 na Slovensku už máme, no zatiaľ len v malom množstve. „V USA momentálne predstavuje 30 percent všetkých prípadov a pomaly získava dominanciu. U nás ho je výrazne menej. Asi na plno udrie až po Novom roku,“ objasnil Sabaka.

Ľuďom aj naďalej odporúča dať sa zaočkovať. Vakcína nás podľa neho síce nechráni pred nakazením, ale pomôže nám vyhnúť sa ťažkému priebehu ochorenia COVID-19.

V Televíznych novinách sme sa prednedávnom venovali aj liečbe postcovidového syndrómu. Pozrite si reportáž.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.