Domáce

Detské obrúsky sú plné chémie. Lekárka: Normy by sa mali sprísniť

Ilustračná snímka.
Zdroj: shuterstock.com/Evgeny Atamanenko

Test ukázal, že sa v nich nachádzajú rozporuplné látky, ale momentálne sú legálne.

Detské vlhčené obrúsky sú obľúbenou pomôckou pre mamičky. V Češku sa zamerali na tento produkt a otestovali všetky dostupné na ich trhu. Obsahujú totiž množstvo chemických látok, ktoré majú za úlohu odstrániť nečistotu z pokožky. Niektoré z nich sa nachádzajú aj v slovenských obchodoch.

Obsahujú rozporuplné látky

„Drvivá väčšina látok, ktoré výrobcovia deklarujú, je v uvedených koncentráciách celkom neškodná alebo aspoň nie je pre ľudský organizmus nebezpečná. Sú však látky, o ktorých existujú dôkazy, že môžu na ľudský organizmus pôsobiť toxicky," uzavrel výsledky testu, ktorý inicioval denník Mladá Fronta Dnes, toxikológ Jiří Patočka z Juhočeskej univerzity v Českých Budejoviciach.

Niektoré obrúsky obsahovali metylizotiazolin, ktorý je považovaný za kontaktný alergén alebo fenoxyetanol. Ten môže podľa niektorých štúdií vyvolať akútnu dermatitídu. Doposiaľ sú však všetky tieto látky úplne legálne.

Na Slovensku sú všetky v norme

Úrad verejného zdravotníctva tvrdí, že na slovenskom trhu by sa nemali nachádzať žiadne vlhčené obrúsky, ktoré nespĺňajú normu. „V roku 2015 sa v mesiaci apríl odberali aj vzorky vlhčených utierok pre deti a kontrolovalo sa označenie, mikrobiologická čistota, úroveň konzervácie a obsah konzervačných látok. Všetky odobrané vzorky spĺňali požiadavku nariadenia," povedala hovorkyňa ÚVZ Lenka Skalická.

Normy a pravidlá by som jednoznačne sprísnila

Na používanie vlhčených utierok sme sa opýtali aj dermatologičky, ktorá by normy jednoznačne sprísnila. „Ak však ide o kozmetiku či iné produkty, určené najmä pre deti, tieto by mali spĺňať prísnejšie pravidlá a normy, ktoré sú dané Európskou úniou, ale aj Slovenskou republikou," povedala doktorka Adriana Tomeková.

So starostlivosťou to netreba preháňať

Podľa nej sú často napustené určitými zložkami či už čistiacimi, ktoré zbavujú baktérií alebo sú parfumované a jemnú pokožku môžu podráždiť. Ak je dieťa citlivé, mamičky by si mali dávať väčší pozor na to, čo kupujú.

Zároveň dodáva, že to netreba so starostlivosťou preháňať. „Stačí aj jednoduché umývanie vlažnou vodou, poprípade s detským mydlom. Ak ale ide o detské obrúsky, myslím si, že každá mamička má osvedčený nejaký typ, ktorý vyhovuje jej dieťaťu, a ak nie, tak takéto obrúsky nepoužíva vôbec," uzavrela doktorka Tomeková.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti