Domáce

A je to tu zas! Z daní zaplatíme predražený web

Vpravo (šablóna), vľavo web
Zdroj: TV Markíza

Tentoraz pre Agentúru pre cestovný ruch.

Slovenské inštitúcie si zrejme zo šetrenia ťažkú hlavu nerobia. Agentúra pre cestovný ruch zaplatí za nový web desaťtisíce eur. Graficka šablóna stránky má pritom hodnotu asi ako štyri stravné lístky. Podľa agentúry je všetko v poriadku. Odborníci si ale myslia, že na stránke niekto poriadne zarobí.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu

Porovnali sme novú webovú stránku so šablónou, ktorú si môžete kúpiť aj vy. Podobnosť je viditeľná už na prvý pohľad. Rozdiel je len v cene. Šablónu si môžete kúpiť už od 11 eur - Slovensko za celý portál zaplatilo vyše 23-tisíc eur.

Z našich daní nie sú platené iba štátne weby, ale aj štátni hovorcovia. Keď sme ich žiadali o vysvetlenie webu za 23-tisíc eur, stretnúť sa s nami odmietli.

Redaktor TV Markíza sa dohol na stretnutí, že sa kompetentný vyjadrí na kameru. Nestalo sa. Hovorca SACR Martin Šebesta vraj všetko vysvetlil v stanovisku. To znelo: "Je to krok k neporovnateľne kvalitnejšej informovanosti turistov a k drastickej úspore verejných financií."


Agentúra, ktorá prezentuje Slovensko navonok samozrejme má na drahý webový portál nárok. Ale 23-tisíc eur je ale iba začiatok. Štát bude za prevádzku stránky ročne platiť aj ďalších 10-tisíc eur.

"Toto je prehnaná suma, za ktorú sa podľa mňa skrývajú isté výhody pre niekoho, kto tu stránku robil," tvrdí odborník na IT Jozef Orgonáš.

Ak by ste čakali, že nadriadené ministerstvo dopravy nabehne s kontrolou, tak ste na omyle. Jeho hovorca si dnes na stretnutie s nami čas takisto nenašiel. Hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa povedal, ak by sa ukázalo, že došlo k pochybeniu, budeme sa týmto problémom zaoberať.

"Cena 23100 euro je prehnaná. Cena za takýto projekt, v takomto rozsahu, s takouto technickou náročnosť sa pohybuje rádovo medzi 3 000 až 6 000 eur," dodal Orgonáš.

Ani tento prípad však neprekonal predchádzajúci web Agentúry pre cestovný ruch. Ten vraj stál 35 mil. korún (cca 995 817 €)


BRATISLAVA/Viktor Serebryakov

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti