Na Slovensko mieri záchvev zimy. Viaceré oblasti sa na konci týždňa dočkajú snehu

Na Slovensko mieri záchvev zimy. Viaceré oblasti sa na konci týždňa dočkajú snehu
Ilustračná snímka sneženia. Zdroj: TASR

Hoci sme sa nedočkali Martina na bielom koni, zdá sa, že s menším oneskorením predsa len príde.

Ako totiž informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), v závere tohto týždňa môže snežiť aj v nižších polohách Slovenska.

Zmenu v počasí prinesie tlaková níž, ktorá sa začne prehlbovať najprv nad Pobaltím, neskôr bude jej prehlbovanie pokračovať nad východnou Ukrajinou a ukrajinsko-ruským pohraničím.

Po jej zadnej strane bude najmä nad Poľsko a Ukrajinu prúdiť od severovýchodu studený vzduch, čo sa prejaví aj na našom území.

Podľa nich je zvýšená pravdepodobnosť, že minimálne na severe územia sa prechodne aj v nižších polohách vyskytne sneženie alebo dážď so snehom, pričom maximálna denná teplota vzduchu tam bude len v intervale od nula do piatich stupňov Celzia.

Podľa grafickej predpovede SHMÚ by sa v piatok (18. 11.) snehových zrážok mohlo dočkať prakticky celé východné Slovensko, a to ako napríklad Poprad, tak aj severovýchod a juhovýchod.

Predpoveď na zimu

Ak patríte medzi milovníkov pravej zimy s nízkymi teplotami a haldou snehu, zrejme zostanete sklamaní.

Podľa dlhodobých predpovedných modelov sa totiž zdá, že najbližšia zima sa v takomto duchu nebude odohrávať, keďže nás čaká teplotne nadpriemerná zima.

S odvolaním sa na americký predpovedný model CFS a európske predpovedné centrum o tom píše iMeteo.

Prečítajte si tiež:

​December by mal byť v našej oblasti teplejší o pol stupňa až jeden stupeň Celzia, než je dlhodobý priemer.

Prvý mesiac roka 2023 by mal patriť k relatívne priemernému zimnému mesiacu, pričom teplota by mala byť len slabo nad normálom, teda do pol stupňa nad nulou.

Podľa citovaného zdroja by február mal byť najteplejším mesiacom, nakoľko teploty by mali skončiť o stupeň či 1,5 stupňa vyššie, než je bežné.

Európsky predpovedný model tiež uvádza, že počas celej zimy (1. december – 28. február) by na Slovensku mala byť priemerná teplota o pol stupňa až jeden stupeň vyššia, ako je bežné.

Podobne to vidí aj americký model, podľa ktorého by priemerná teplota mala skončiť s odchýlkou ľahko cez +1 stupeň Celzia.

Z pohľadu zrážok by nastávajúca zima mala byť zrážkovo priemerná, a síce že snehu sa dočkajú aj v nižších polohách, ale takých dní zrejme nebude veľa.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti