Hrozí, že Univerzita Komenského úplne preruší výučbu. Nemá jej kto dodávať teplo ani svetlo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Našej najväčšej univerzite hrozí, že nebude svietiť ani kúriť. Tentokrát nie je problém v nedostatku financií, no svetlo a teplo jej nemá kto dodávať.

Ide o problém, aký Univerzita Komenského ešte nemala. Do súťaže o dodanie elektriny a plynu sa neprihlásil nikto. „Nevieme si predstaviť, akým spôsobom by univerzita mala fungovať,“ povedala hovorkyňa univerzity Lenka Miller.

Dvesto budov, vrátane internátov

Najväčšiu univerzitu na Slovensku navštevuje 23-tisíc študentov. Ak sa problém s dodávateľom elektriny a plynu nevyrieši, hrozí, že od januára prerušia výučbu.

Možné nebude ani dištančné vzdelávanie. „Nepôjdu nám ani servery, ani žiadne systémy,“ uviedla Miller.

Univerzita Komenského má spolu zhruba 200 budov. Vypnutie elektriny a plynu sa dotkne každej z nich, ako aj internátov, kde aktuálne býva 9000 študentov.

Do súťaže sa podľa univerzity nikto neprihlásil preto, že štát nezastropoval ceny elektriny a plynu. Pre dodávateľov by podpísanie zmluvy teraz, keď nevedia, aké budú ceny budúci rok, bolo príliš veľké riziko.

Univerzita sa tento týždeň znovu pokúsi nájsť dodávateľa a vyhlási novú súťaž. O pomoc požiadala aj štát.

Ja nemôžem riešiť zmluvu medzi univerzitou a jej dodávateľom. Môžem akurát znovu zdôrazniť, že ten spoločný postup, ktorý je medzi rektormi, ktorí hľadajú spoločné riešenia, aby mali silnejšiu vyjednávaciu pozíciu, je to, čo odporúčam,“ uviedol v tejto súvislosti minister školstva Ján Horecký.

Viac sa dozviete v reportáži z Televíznych novín, ktorú nájdete vo videu vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.