Slovenskí lekári sú stále na odchode. Minister verí, že sa dohodnú do štvrtka

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na stole je viac ako 2100 výpovedí lekárov, no riešenie stále nie. Vláda a Lekárske odborové združenie (LOZ) ešte dohodu nenašli.

Minister zdravotníctva dnes poslalo lekárskym odborárom pozmenenú verziu memoranda. Odborári s jeho pôvodnou formou nesúhlasili a považovali ho za nedostatočné.

Rokovanie zrušili

Ministri zdravotníctva aj financií spolu s premiérom mali dnes rokovať s lekárskymi odborármi, aby výpovede lekárov odvrátili. No nestretli sa.

„Dnes ráno nám bolo oznámené, že toto stretnutie sa zruší,“ priblížil Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia.

Ministerstvo zdravotníctva dnes rokovalo iba so zástupcami nemocníc. Pred novinárov sa postavil len minister a o možných krízových scenároch hovoriť nechcel.

Prečítajte si tiež:

Ak lekári v decembri z nemocníc naozaj odídu, hrozí rušenie plánovaných operácií aj vyšetrení a tiež presúvanie pacientov či personálu.

„Všetky ďalšie scenáre okrem uzavretia dohody považujeme za zaťažujúce pacientov a personálu, ktorý by teoreticky ostal v nemocniciach. Prvotným cieľom je dosiahnutie dohody,“ uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽANO).

Dohodu chcú mať lekári aj formálne podpísanú na papieri.

Lekári volajú po stretnutí

Lekárski odborári s pôvodnou verziou memoranda spokojní neboli. Ministerstvo im dnes odoslalo upravenú verziu.

„To memorandum, ktoré sme dostali, je len zo strany ministerstva zdravotníctva a na komplexnú dohodu treba aj pána premiéra a ministra financií, ktorí to ešte nevideli. Mne by prišlo konštruktívne, keby sme sa stretli na rokovaní a z toho vzišlo memorandum,“ skonštatoval Peter Visolajský.

Prečítajte si tiež:

Lekári podali výpovede pred mesiacom a pol. Odchodom hrozia vo vyše 30 nemocniciach na celom Slovensku.

„Keď vám odíde tretina lekárov, 500 z 1500, tak to určite vplyv na plánovanú starostlivosť mať bude,“ povedal Alexander Mayer, riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava ešte 18. októbra.

„Je nanajvýš podstatné sa dohodnúť tak, aby k výpovediam lekárov neprišlo. Nikto nemá záujem, aby trpel pacient a lekári, ktorí ostanú v nemocniciach, boli preťažovaní, aby boli preťažené zložky integrovaného záchranného systému,“ povedal Lengvarský.

Lekárski odborári chcú vo štvrtok 17. novembra zorganizovať protestné zhromaždenie. Minister zdravotníctva ale verí, že dovtedy sa dohodnú.

Viac sa dozviete v reportáži z Televíznych novín, ktorú nájdete vo videu vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti