Každá "tabletková bábika" má iný efekt

Tabletky - ilustračná snímka
Zdroj: shuterstock.com

Niektoré farby liekov sú iba ako placebo.

Aj obyčajná tabletka z cukru nám môže uľaviť od bolesti. Ak jej liečivej sile veríme. Placebo efekt poznajú lekári od nepamäti. Vedci ale teraz prišli so zaujímavým poznatkom. Placebo vraj funguje aj vtedy, keď pacienti dopredu vedia, že užívajú tabletky bez skutočného účinku.

Stará známa teória sa otriasa v základoch. Američania zistili, že placebo efekt nemusí byť založený len na zavádzaní pacientov. „Je otázka toho podnetu a miesta a osoby, ktorá nám to placebo podáva," vysvetlila psychologička Dagmar Cáková.

Sexy bielizeň za prijateľnú cenu presne pre vás. Kúpte tu


Zjednodušene - prezradené placebo z rúk lekára môže byť liekom. Ak nám je zle, chceme veriť tomu, že aj neúčinná tabletka zaberie. Telu a jeho bolestiam vtedy pomáha psychika.

Podľa neurológa Nizara Najara psychologický efekt dokáže organizmus vyvolať takú chemickú reakciu, ktorá vyvolá to zlepšenie.

Iná farba, iný efekt

Na princípe placeba fungujú aj obľúbené homeopatiká. Tie v sebe majú malé percento účinnej látky. Napriek tomu však častokrát zaberajú. Aj pri placebe ale platí, že na výzore záleží. Čím väčšie pilulky, tým silnejší účinok. No a čo sa týka farieb, platí, že červená, oranžová či žltá pôsobia povzbudzujúco. Modrá a zelená, naopak, utlmujú.

Placebo ale môže paradoxne fungovať aj naopak. Neúčinná látka dokáže vyvolať negatívnu reakciu. Vtedy hovoríme o takzvanom nocebe.

„Podávame pacientovi liek a povieme mu, že pri tomto lieku sa môže vyskytnúť nejaká alergická reakcia. Dokázalo sa, že aspoň tridsaťpäť percent naozaj dostali tú alergickú reakciu," dodal Najar.

Pozor na tento efekt si musia dávať aj lekári, keď oznamujú vedľajšie účinky liekov. Psychika pacientov vraj pri liečbe dokáže hotové divy. Pozitívne, aj negatívne.
BRATISLAVA/Veronika Ostrihoňová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.