Televízia Markíza prináša exkluzívny dokument: Interrupcie na Slovensku

Televízia Markíza prináša exkluzívny dokument: Interrupcie na Slovensku
Zdroj: Markiza

Výnimočný titul vôbec prvýkrát komplexne a objektívne ukazuje, aký je súčasný stav v rámci problematiky interrupcií v našej krajine.

Doteraz najkomplexnejší a objektívne spracovaný pohľad na kontroverzne vnímanú tému, ktorá rozdeľuje spoločnosť, prichádza vo výnimočnom dokumente do ponuky streamovacej služby Voyo.

Najznámejšia slovenská streamovacia služba Voyo neustále obohacuje svoju ponuku o čoraz širšie spektrum titulov. V utorok 15. novembra 2022 priniesla predplatiteľom nový dokument z dielne redakcie publicistiky televízie Markíza s názvom „Interrupcie na Slovensku“. Výnimočný titul vôbec prvýkrát komplexne a objektívne ukazuje, aký je súčasný stav v rámci problematiky interrupcií v našej krajine, ako je táto téma vnímaná spoločnosťou a rozpovie silné príbehy dotknutých žien.

„Tento exkluzívny dokument počúva príbehy žien, ktoré interrupciu podstúpili. Tiež počúva lekárov, ktorí chcú využívať najmodernejšie technológie, ale aj tých, ktorí to odmietajú. A ukazuje činy a argumenty protipotratových hnutí a vnáša pohľad do súčasnej politickej diskusie,“ približuje Henrich Krejča, riaditeľ Centra spravodajstva a publicistiky TV Markíza, ktorý bol supervízorom pri celom procese tvorby dokumentu.

Prečítajte si tiež:

„Téma interrupcií ešte na Slovensku nebola takto komplexne a zároveň objektívne spracovaná. Dlhodobo názorovo rozdeľuje ľudí, vyvoláva vášne ako u laikov, tak aj u odborníkov a pravidelne sa vracia do parlamentu v podobe nových návrhov zákonov na úpravu tohto legálneho zdravotného úkonu. Dokument „Interrupcie na Slovensku“ komplexne ukazuje, kde sa momentálne táto téma nachádza, ako ju vníma spoločnosť a čo pri nej cítia dotknuté ženy,“ dodáva Zuzana Štelbaská, šéfredaktorka publicistiky TV Markíza, ktorá mala na starosti dramaturgiu projektu.

Autorky dokumentu, režisérka Lenka Stanková a redaktorka Barbora Mareková, oslovili množstvo odborníkov, ktorí sa na Slovensku téme interrupcií venujú. "Od začiatku sme si povedali, že chceme priniesť komplexný film, ktorý by divákovi ponúkol názorovú pestrosť, silné výpovede, nové informácie o ktorých doposiaľ nevedel, ale dotkli sme sa aj historického pozadia témy, ešte pred vznikom samotného interrupčného zákona. Našou ambíciou bolo vytvoriť ucelenú mozaiku, ktorá môže divákovi pomôcť ľahšie sa zorientovať v tejto zložitej téme," hovorí Lenka Stanková.

Prečítajte si tiež:

Počas tvorby dokumentu jeho autorky vycestovali aj na zahraničnú kliniku, aby poukázali na najmodernejšie postupy, ktoré na Slovensku nie sú dostupné, pretože stoja mimo naše zákony. „Vypočuli sme si príbehy žien, ktoré majú s interrupciou priamu skúsenosť. Skúmali sme, čo chcú dosiahnuť poslanci a mimovládne organizácie a rozprávali sme sa aj s predstaviteľmi rímskokatolíckej cirkvi a aktivistami, ktorí sa na Slovensku pokúšajú o zákaz interrupcií. A navštívili sme aj nemocnicu, kde pre výhradu vo svedomí neposkytujú interrupcie na žiadosť ženy vôbec, “ uzavrela Barbora Mareková.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti