Pozor, čomu veríte. Na internete na vás zarábajú trollovia

troll.jpg

Cieľ trollov je jasný - zmeniť názor alebo spotrebiteľské správanie bežných ľudí. Pozrite sa na ich praktiky.

Pozor, čomu veríte. Internet zahltili trollovia. Nie však tí z rozprávok, ale z mäsa a kostí. S falošnými menami zahlcujú web stránky vymyslenými informáciami. A kým oni zarábajú, vám na hlave narástli somárske uši.

Cieľ trollov je jasný - zmeniť názor alebo spotrebiteľské správanie bežných ľudí. Pozrite sa na ich praktiky.

„Musela som Angiletu vysadiť. Doktor mi dal ... Účinok má aj vraj tiež na pleť a na odstránenie menštruačných bolestí," napísala o antikoncepcii istá žena.

„Otrasné vibrovanie. Zatiaľ najhoršie, aké som kedy mal na nejakom telefóne. Myslel som, že to nie je dôležitý parameter, až kým sa ku mne nedostal ...," napísal zase istý muž o mobilnom telefóne.

"Zaručených" užívateľských recenzií sú len na slovenských internetových fórach desaťtisíce. Otázne je, či pochádzajú od úprimne radiacich ľudí. Alebo ich napísal niekto za peniaze.

„Dĺžka používania takéhoto falošného nicku je niekoľko hodín alebo dní. Napíše, čo musí, potom sa profil prestane používať, aby nebol podozrivý a založí sa nový profil a pokračuje v aktivite," hovorí odborník na internetový marketing Peter Šebo.

Najväčší internetový obchod sveta stratil trpezlivosť. Amazon podáva žalobu na 1114 trollov. Vraj si nechali platiť za to, aby pod vymyslenými menami pridávali ospevujúce alebo hanlivé recenzie na ponúkaný tovar.

„Podobné recenzie ale môžu podstatne podlomiť dôveru zákazníkov a prevažnej väčšiny predajcov. A to našu značku poškodzuje," znie v ich stanovisku.

"Na internete je to bohužiaľ príliš jednoduché. Od počítača dokážete za deň vytvoriť niekoľko desiatok aj stoviek identít a v ich mene potom komunikovať," vysvetlil Šebo.

Detektívi Amazonu sa na internetových trollov nakontaktovali cez server Fiverr.com. Kúpili si falošné päťhviezičkové zákaznícke hodnotenia. Každá takáto recenzia stála 5 dolárov.BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti