Domáce

Ľudia prišli v nebankovkách o milióny. Súd rozdal pre Majského a spol. tresty

Na snímke Jozef Majský prichádza na súd
Na snímke Jozef Majský prichádza na súd Zdroj: TASR

Poškodených bolo približne 170-tisíc.

V prípade tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest dnes na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku padol rozsudok. ŠTS odsúdil Jozefa Majského na trest odňatia slobody na deväť rokov, Dávida Brtvu taktiež na deväť rokov a Patrika Pachingera na trest odňatia slobody v dĺžke trvania sedem rokov. Súd ich uznal vinnými zo spáchania trestného činu podvodu spolupáchateľstvom.

Súd taktiež uložil peňažný trest vo výške 5000 eur pre obžalovaných Dávida Brtvu a Patrika Pachingera. "Dôkazmi sa preukázala účasť obžalovaných na vymenovaných skutkoch. Súd má za to, že zhromaždené dôkazy spoľahlivo preukázali, že sa stal skutok, ktorý je predmetom obžaloby a že týchto skutkov sa dopustili obžalovaní," uviedol sudca okrem iného pri odôvodňovaní rozsudku.


Už raz odsúdili, ale zasial Najvyšší súd SR

Bývalý Špeciálny súd 27. apríla 2007 odsúdil Jozefa Majského na 12-ročný trest odňatia slobody, Dávida Brtvu na 11 rokov a Patrika Pachingera na desaťročné väzenie. Najvyšší súd SR však verdikt zrušil.

Dvere pobočiek nebankových subjektov ostali zatvorené 4. februára 2002 pod zámienkou auditu. Od obyvateľov dovtedy stihli vyzbierať 62,78 miliardy slovenských korún (viac ako dve miliardy eur), pričom poškodených ostalo asi 170.000 ľudí. V konkurznom konaní dostali bývalí klienti Horizontu Slovakia naspäť 4,5 percenta zo svojich vkladov, spolu okolo 15,2 milióna eur.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti