Umývačka riadu sa neoplatí každému. Kedy je lacnejšie umývať riad v rukách?

Umývačka riadu sa neoplatí každému. Kedy je lacnejšie umývať riad v rukách?
Zdroj: Unsplash/Mohammad Esmaili

Na otázku, či je lacnejšie umývať riad ručne alebo v umývačke riadu, neexistuje jednoznačná odpoveď.

Umývačka riadu je bezpochyby obrovským pomocníkom v domácnosti, ktorý v prvom rade šetrí čas. Ďalším významným plusom je skutočnosť, že vďaka nej môžete ušetriť aj na energiách.

Ak však prepočítavate prevádzku tohto spotrebiča na peniaze, musíte si odpovedať na dve otázky, píše portál TN.cz.

Aká veľká je vaša domácnosť?

Jednou z nich je, koľko členov má vaša domácnosť. Ak žijete sami, nezvyknete si variť a v drese pravidelne skončí len niekoľko kusov špinavého riadu, umývačka sa vám zrejme neoplatí.

Už len kúpa umývačky riadu sa bežne pohybuje v stovkách eur. Ak ju budete zapínať zhruba raz týždenne, na elektrine ani vode tento obnos neušetríte ani za niekoľko rokov.

Situácia je však iná v prípade, že máte rodinu, varíte denne a riad sa vám v kuchyni kopí pravidelne. Umývačku riadu tak pravdepodobne naplníte už za jeden deň.

Prečítajte si tiež:

​„Úspornejšie umývačky riadu v šetrnom ECO programe spotrebujú na jedno naplnenie desať litrov vody a jeden kWh energie. Ak by ste riad umývali ručne, za jednu minútu spotrebujete tri litre vody,“ tvrdí Jiří Matoušek, člen predstavenstva dodávateľa energie Centropol.

„Záleží samozrejme aj na tom, či riad umývate pod silným prúdom, spotreba vody bude v tomto prípade ešte vyššia,“ dodáva Matoušek.

Pri jednom umývacom cykle sa v priemere v bežnej umývačke riadu spotrebuje 9 až 13 litrov vody. Pri ručnom umývaní pod tečúcou vodou spotrebujete približne 40 litrov vody.

Ak je umývanie riadu u vás doma dennou rutinou, pri ručnom umývaní spotrebujete mesačne približne 1240 litrov vody. Mesačná priemerná spotreba pri umývačke riadu je 372 litrov vody.

Staršia alebo novšia?

Podobne, ako v prípade iných elektrospotrebičov v domácnosti, aj tu platí, že čím je umývačka riadu novšia, tým je úspornejšia.

Nové typy umývačiek riadu energetickej triedy B potrebujú k prevádzke omnoho menej teplej vody než ich staršie kolegyne.

Ak má váš spotrebič niekoľko rokov, je na zváženie, či sa vám viac neoplatí kúpa nového. Úsporu síce nepocítite hneď, no v priebehu niekoľkých rokov sa vám peniaze vrátia.

Šetriť sa neoplatí za každú cenu. Nízka teplota či studená voda môžu zhoršiť zdravotný stav. K téme si pozrite aj reportáž z Televíznych novín:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.