Stavbári po ôsmich rokoch prerazili tunel Čebrať. Tu je dátum, kedy ním prejdú prvé autá

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Po ôsmich rokoch prerazili stavbári tunel Čebrať, ktorý je kľúčový na dokončenie úseku severnej diaľnice Hubová - Ivachnová.

Tento rok na stavbe 15-kilometrového obchvatu Ružomberka dáva motoristom nádej, že sa dočkajú konca známych kolón.

Nezaobišlo sa to bez komplikácií

Slávnostná hudba prehlušila aj zvuky raziaceho stroja, ktorý urobil prvú dieru na druhú stranu. Do tunela dopadlo denné svetlo zo západného portálu pri obci Hubová.

Prvý, kto prešiel zatiaľ len malým otvorom, bol smenový stavbyvedúci Lukáš Barnas. „Veľmi som rád, hlavne, že tá práca, ktorú sme vykonali, bola bezpečná. Nemali sme tu žiaden ťažký pracovný úraz a to je základ,“ povedal stavbyvedúci.

Aj na úplnom začiatku, v jeseni roka 2014, panovala na mieste radosť a odhodlanie. „Leto 2017 považujeme za termín, kedy budú autá týmto tunelom naozaj prechádzať,“ povedal vtedajší štátny tajomník ministerstva dopravy František Palko.

Práce sa však po 120 metroch zastavili pre zosuvy. Tunel museli pretrasovať a predĺžiť z dvoch na vyše tri a pol kilometra. Stáli preto tri roky.

Prečítajte si tiež:

Aká bude konečná suma?

Vo vzduchu visí otázka, aká bude konečná cena diela. Diaľničiari sa o tom so zhotoviteľmi dohadujú už takmer rok. Na stole však stále nie je oficiálne číslo, o ktoré sa navýši dodnes platných 288 miliónov eur bez DPH. S istotou sa však dá tvrdiť, že hovoríme o stovkách miliónov.

„Teraz neprezradím to číslo, lebo rokovania stále prebiehajú. Dôležitejšie je, že máme nástroj, ktorý sa volá Komisia pre riadenie sporov. Obe strany ho rešpektujú, čiže to nebude akési svojvoľné licitovanie NDS a zhotoviteľa," uviedol minister dopravy Andrej Doležal.

Konečnú cenu však naznačil dosluhujúci primátor Ružomberka. „Dnes už je to viac ako 600 miliónov,“ povedal Igor Čombor. 

Teraz prerazili južnú rúru tunela. V tej severnej treba vykopať ešte 77 metrov a v oboch zostáva aj kopec ďalšej roboty. Očakáva sa, že by mohli prvé autá týmto tunelom prejsť v druhej polovici roka 2024.

Viac sa dozviete v reportáži z Televíznych novín, ktorú nájdete vo videu vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.