Rúško ako povinnosť v každom aute. Zisťovali sme, či sa nemeckou novinkou inšpiruje aj Slovensko

Rúško ako povinnosť v každom aute. Zisťovali sme, či sa nemeckou novinkou inšpiruje aj Slovensko
Zdroj: shutterstock.com

Počas pandémie sme rúška či respirátory nosili na každom kroku - od obchodov, cez MHD až po taxíky. Dnes ich nosíme povinne už len v zdravotníckych zariadeniach. Nemci však prišli s novinkou - rúško bude u nich čoskoro povinné v každom aute.

Už o pár mesiacov sa nemecké autolekárničky rozrastú o dve rúška. Od februára 2023 sa totiž stanú povinnou výbavou všetkých osobných, nákladných áut, ale aj autobusov či dokonca štvorkoliek. Informuje o tom nemecký auto-klub ADAC.

Ak pri kontrole polícia zistí, že lekárnička rúška neobsahuje, vodičovi bude hroziť pokuta vo výške päť eur. Navyše, ak v takomto prípade bude auto šoférovať niekto iný, ako jeho majiteľ, pokuta bude dvojnásobná.

Či stačí mať v lekárničke obyčajné plátené rúška, alebo musí ísť o respirátory FFP2, predpis konkrétne nedefinuje. Slúžiť však majú na to, aby si vodič v prípade nehody prekryl nos a ústa a chránil tak seba aj ostatných účastníkov, informuje portál Focus.de.

Prečítajte si tiež:

Podľa nemeckého auto-klubu ADAC však toto opatrenie nemá zmysel. „Predpisy ľudia prijímajú, ak sú zrozumiteľné a ich nutnosť je zrejmá,“ podotkla hovorkyňa auto-klubu s tým, že počas pandémie nosili ľudia rúško so sebou, pretože ho potrebovali pri tankovaní či nakupovaní. Po odznení pandémie vraj opatreniu logika chýba.

Podľa slovenského ministerstva zdravotníctva sa u nás takéto zmeny nateraz nechystajú. „Nielen majiteľom vozidiel však odporúčame mať pri sebe respirátor pre prípad návštevy zdravotníckeho zariadenia či miesta s vyšším rizikom prenosu respiračných ochorení,“ doplnil rezort.

Pozrite si aj archívnu reportáž o covid pasoch a krajinách, ktoré od vás môžu žiadať plnú zaočkovanosť proti koronavírusu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti