Legendárne socialistické značky ohlasujú návrat. Prečo nás stále lákajú?

Na archívnej snímke ľudia nakupujú v drogérii
Na archívnej snímke ľudia nakupujú v drogérii Zdroj: TASR

Na názor sme sa pýtali obchodného analytika, ale aj sociologičky.

Legendárne socialistické značky sa postupne vracajú na trh. Posledným príkladom je Tuzex, ktorý chce svoj úspech postaviť na zašlej sláve spojený s moderným prevedením. Podobný prípad je aj príbeh automobilového predajcu Mototechna. Tá pred tromi rokmi prešla zásadnou obmenou.

Prečo tieto značky opäť oživujú? Obchodný analytik za tým vidí priestor na získanie kupujúcich na základe nostalgie. „Je skupina spotrebiteľov, najmä strednej a staršej generácie, ktorá časť svojho života prežila v socializme a pociťujú nostalgiu. Títo ľudia idú po osvedčenej značke, s ktorou sa spája aj kvalita," povedal Ľubomír Drahovský.

S jeho názorom súhlasí aj sociologička „S dostatočným časovým odstupom už na ne spomíname s nostalgiou a takmer dojatím," doplnila Silvia Porubänová. Zároveň objasnila, prečo to láka aj mladšie ročníky. Podľa nej takéto značky vnímajú ako módne retro.

Nesklamte sa

Výrobky však už nemusia byť také, na aké ste boli zvyknutí. Upozorňuje na to aj analytik. „Môže sa stať, že kvalita môže byť inakšia. Dôvodom sú iné pracovné postupy či modernejšie technológie," objasnil Drahovský.

Otázkou je, ako dlho dokážu firmy oslovovať ľudí konkrétnou značkou. Podľa odborníka nestačí len nostalgia. Jednotlivé spoločnosti musia prichádzať vždy s inováciami, keďže v dnešnej dobe vládne trhu konkurencia. Inak sa môže stať, že spotrebitelia na danú značku rýchlo zanevrú.


BRATISLAVA/Marcel Marcišiak
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Značka

Dôležité udalosti