Slovensko čaká poriadne ochladenie a sneh. Vo viacerých častiach ho napadne až okolo päť centimetrov

Slovensko čaká poriadne ochladenie a sneh. Vo viacerých častiach ho napadne až okolo päť centimetrov
Ilustračná snímka sneženia. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovensko v najbližších dňoch čaká zásadná zmena počasia.

Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), nad severným Jadranom sa prehlbuje tlaková níž, ktorá bude svojím okrajom zasahovať až nad našu oblasť a zároveň k nám od severu až severovýchodu postupuje studený front

Prečítajte si tiež:

​To zapríčiní značný pokles denných teplôt, pričom viaceré časti Slovenska sa zrejme môžu tešiť aj na sneženie.

Streda

V stredu 16. novembra podľa predpovede SHMÚ sa budú denné maximá pohybovať na úrovni siedmich až 12 stupňov Celzia, pričom miestami sa dá očakávať slabý dážď alebo mrholenie, v polohách nad cca 1500 metrov sneženie.

Sviatok

Sviatok Dňa boja za slobodu a demokraciu prinesie veľkú, cez deň miestami prechodne zmenšenú oblačnosť. V noci na viacerých miestach, cez deň len ojedinele, prehánky alebo dážď. Hranica sneženia sa však zníži už od cca 600 metrov.

Denné hodnoty budú v intervale od šiestich do 11 stupňov, v Žilinskom kraji a na východe väčšinou jeden až 6 stupňov.

Posledný pracovný deň

V piatok (18. 11.) sa však už musíme pripraviť na citeľnejšie ochladenie. Najvyššia denná teplota sa podľa meteorológov bude pohybovať od nuly len do +5 stupňov Celzia, na západe väčšinou okolo siedmich stupňov.

„Cez deň od západu postupne na mnohých miestach dážď alebo mrholenie. Na východnom Slovensku už v nižších polohách, inde od cca 500 metrov sneženie alebo dážď so snehom,“ doplnil SMHÚ.

Portál iMeteo dodáva, že v noci z piatka na sobotu dôjde k ďalšiemu zníženiu hranice sneženia lokálne na 400 metrov.

Sneženie by podľa nich malo zasiahnuť predovšetkým severné Slovensko, pričom do sobotňajšieho rána by malo napadnúť od poprašku až do piatich centimetrov.

„Najviac snehu sa očakáva na Spiši a na severovýchode, kde môže napadnúť až okolo päť centimetrov snehu. Vo vyšších polohách by malo napadnúť až do 10 cm snehu,“ píšu.

SHMÚ v Grafickej predpovedi však prognózuje snehové zrážky v okolí Žiliny a v regiónoch Liptov a Orava.

Víkend

V prvý víkendový deň (19. 11.) treba na mnohých miesta v noci počítať s dažďom, cez deň len ojedinele.

Od stredných, v noci na strednom a východnom Slovensku aj v nižších polohách sneženie. Najvyššia denná teplota dva až sedem stupňov, na severe okolo nula stupňov.

Druhý voľný deň, v nedeľu (20. 11.), bude výrazne chladnejšie. Denná teplota sa totiž bude pohybovať rozmedzí od -3 do +3 stupne, lokálne teplejšie bude len na juhu Slovenska.

Bude oblačno až zamračené, miestami prechodne aj zmenšená oblačnosť. Ojedinele slabé zrážky, od stredných, na severe a východe aj v nižších polohách sneženie.

Pozrite si predpoveď počasia na najbližšie dni:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti