Pán Czobor opustil svoj domov pred 33 rokmi. Neveril, že v našej krajine niekedy zavládne sloboda

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nesloboda vycestovať do zahraničia, nesloboda vyjadriť svoj názor či žiť život podľa seba. Dnes si to mnohí nevedia ani predstaviť, ale aj tak sa kedysi žilo v bývalom Československu.

Totalitný režim donútil mnohých občanov emigrovať. Svoj domov opustil pred 33 rokmi aj Vojtech Czobor.

Celý život učil a viedol spevácke zbory, písal a skladal. Do poslednej chvíle neveril, že v našej krajine zavládne sloboda. 17. november 1989 odštartoval niečo, na čo by sme nemali nikdy zabúdať.

S pánom Czoborom sme sa vrátili po dlhých desaťročiach odluky na jeho známe miesta vo Zvolene. Stretol sa tam aj so ženami, ktoré pred vyše tridsiatimi rokmi spievali pod jeho taktovkou. To, že odchádza, nevedeli. V jeden deň len neprišiel na hodinu.

„To sa nedalo inak riešiť. Nikto nevedel, ako sa to bude vyvíjať,“ spomína Vojtech Czobor.

Prečítajte si tiež:

Problémy s komunistickým režimom sa jeho rodine začali, keď sa pán Czobor stal riaditeľom základnej školy v Rohožníku a do obce prišli nemeckí stavitelia stavať cementáreň.

Vedel po nemecky a staviteľom pomáhal. Sem tam sa previezol na ich Mercedese, čo si miestni funkcionári všimli.

Nemci raz priviezli kalkulačky, ktoré pán Czobor rozdal svojim známym. „Už bolo, že kšeftujem s kalkulačkami. Prišli policajti a zobrali ma do Justičáka v Bratislave,“ tvrdí. 

Porušil vraj devízový zákon. Vo väzbe si ho nechali celý mesiac. „Ja som tam mesiac presedel zúfalý, nevedel som, čo sa vlastne stalo. Vylúčili ma zo strany, že som protisocialistický živel,“ opisuje pán Czobor. O svoju funkciu prišiel.

V reportáži z Reflexu spomína aj na deň, keď sa rozhodol emigrovať. Reportáž nájdete vo videu vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Reflex

Dôležité udalosti