Všeobecní lekári dostanú nové kompetencie. Táto zmena môže zachrániť množstvo životov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vysoký cholesterol, ktorý na seba nijako neupozorní, má známu prezývku tichý zabijak. Bez toho, aby ste o tom vedeli, upcháva cievy. Preto je nevyhnutné pravidelne ho kontrolovať a včas začať s liečbou. Pri dnešných čakacích lehotách to však nie je také jednoduché.

Pacienti s kardiovaskulárnymi chorobami sa k svojim liekom dostanú už o pár mesiacov ľahšie. Po novom bude môcť napríklad vysoký cholesterol vyšetriť a lieky naň predpísať aj všeobecný lekár.

Na Slovensku sú práve neliečené a nezistené kardiovaskulárne problémy najčastejšou príčinou úmrtí. Môže za to najmä neskorá prevencia či zdĺhavé čakanie na to, aby vás zobral odborný lekár. Ak sa problém nerieši, pacientovi sa môžu upchať cievy.

Cholesterol, respektíve jeho hladinu v krvi, pritom dokáže jednoducho vyšetriť aj lekár pri preventívnej prehliadke. V tomto momente však vzniká problém, všeobecný lekár na to nie je oprávnený. Zmeniť sa to má od februára budúceho roka.

Prečítajte si tiež:

Pre pacienta by sa tak situácia zjednodušila. Urýchli sa prístup k diagnostike aj k liečbe, na ktorú tak bude pacient nastavený rýchlejšie. Samotná liečba by sa mala zároveň stať dostupnejšou pre širší okruh ľudí, keďže nebudú musieť cestovať k špecialistom, ktorí vo viacerých mestách nie sú dostupní.

„Veríme, že to povedie k zníženiu počtu predčasných úmrtí,“ skonštatovala prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti Eva Goncalvesová.

Zmena však môže naraziť na problém s nedostatkom všeobecných lekárov. Šéfka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová tvrdí, že lekári ťažko stíhajú aj tie kompetencie, ktoré už dnes majú.

Do budúcna by na zmeny v predpisovaní liekov mohla nadväzovať reforma ambulantného sektora, ktorá by vedela priniesť všeobecným lekárom ešte viac kompetencií.

Viac sa dozviete v reportáži z Televíznych novín, ktorú si môžete pozrieť vo videu vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.