Zriedkavá diagnóza, ktorú nemal na Slovensku za posledných 15 rokov nikto. Lekári zachránili Mateovi život

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Iba 17-mesačný chlapec podstúpil už druhú vážnu operáciu. Nielenže mu lekári zachránili život, zrekonštruovali mu vnútorné orgány.

Mateo sa narodil s veľmi zriedkavou diagnózou. Za posledných 15 rokov je to jediné dieťa na Slovensku, ktoré malo spojenú močovú a tráviacu sústavu. Prvú operáciu podstúpil už dva týždne po narodení.

„Bol to obrovský šok, pretože doma máme dve zdravé deti a o tej diagnóze sme nevedeli vôbec nič, fakt vôbec,“ hovorí Mateova mama Erika Žuffová.

Prečítajte si tiež:

Aj druhú unikátnu operáciu podstúpil malý Mateo v detskej nemocnici na Kramároch. Trvala šesť hodín a na sále sa vystriedalo 30 slovenských a zahraničných lekárov.

„Robilo sa nalomenie panvy na obidvoch stranách a následne sa to fixovalo fixátorom, ktorý bol ponad bruško toho dieťaťa,“ priblížil Milan Kokavec, prednosta ortopedickej kliniky Národného ústavu detských chorôb.

Išlo o prvý takýto zákrok na Slovensku. Mateo má vďaka nemu nádej, že bude normálne chodiť.

„Malý Mateo je veľký hrdina, ktorá to zvládol úplne perfektne. Tá operácia si vyžadovala, že musel šesť týždňov ležať s fixátorom,“ povedal Peter Bartoň, riaditeľ Národného ústavu detských chorôb.

Operáciám však nie je koniec. O rok Matea čaká ďalšia, najnáročnejšia. Rekonštruovať budú močový mechúr, močovú rúru a pokúsia sa aj o úpravu vonkajších genitálií. Od jej úspešnosti závisí, či bude Mateo viesť plnohodnotný život.

Viac sa dozviete v reportáži z Televíznych novín, ktorú si môžete pozrieť vo videu vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.