Samozber jabĺk bez platenia prilákal davy, od rána sa tvorili kolóny. Ovocinár sa neubránil slzám

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Stotisíc kilogramov jabĺk na stromoch. To, čo ovocinári nedokázali predať, ponúkli ľuďom zadarmo. Na samozbere v Dvoroch nad Žitavou sa od rána tvorili kolóny áut zo širokého okolia.

Informácia o samozbere jabĺk, kde si so sebou nemusíte vziať peniaze, prilákala dospelých aj deti.

Nechať zhniť alebo rozdať

Konkurovať poľským ovocinárom nedokážu. Ak k tomu pripočítame aj zvýšenú cenu energií za uskladnenie, zostali im dve možnosti. Jablká nechať zhniť alebo ich prvý raz v histórii ponúknuť bez platenia.

„Poviem pravdu, takú situáciu som v sade ešte nezažil, že by sme rozdávali jablká a že by nám tie jablká ešte v polovičke novembra viseli na strome,“ skonštatoval miestny ovocinár Peter Drobňák.

Tí, čo sad navštevujú častejšie, sa vyzbrojili aj rebríkmi.

„Máme v sade ešte neskorú zimnú odrodu braeburn, tá je vhodná na uskladnenie a potom tu máme ešte odrody ako jonagold a topas, tie sú skôr vhodné na priamy konzum,“ priblížil Drobňák.

Prečítajte si tiež:

Bez akýchkoľvek obmedzení

Niektorí zbierali vo veľkom, iní skromnejšie. Obmedzenia neboli žiadne. Zopár ľudí tvrdilo, že ovocinárom prispejú.

„Už je to na každom človeku, čo si vyberie. Či to bude predávať ďalej alebo to niekde daruje či poskytne škole. Tie jablká potrebujú konzumenta, tak sme sa tak rozhodli a ja pevne verím, že sa sem vrátia,“ povedal ovocinár Emil Schultz, ktorý sa neubránil emóciám.

Niet sa čomu čudovať, že ovocinárovi Emilovi Schultzovi vyšli aj slzy. Za každým jedným jablkom je kus tvrdej práce a investované nemalé peniaze.  

Toto gesto, ktoré by malo trvať minimálne do soboty, je aj akousi vďakou za doterajšie návštevy samozberov.

„Potrebujeme ich pomoc a ja pevne verím, že sú medzi nimi aj ľudia, ktorí nám dobrovoľne prispejú a pomôžu, aby tu tieto sady boli aj budúci rok a aj o desať rokov pre ďalšie generácie,“ uzavrel Schultz.

Viac sa dozviete v reportáži z Televíznych novín, ktorú nájdete vo videu vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti