Takmer všetci migranti sú muži a majú iba igelitovú tašku. Pýtali sme sa ich to, čo Slovákov zaujíma najviac

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mnohí majú so sebou len igelitovú tašku. Migranti, ktorí sa cez Slovensko snažia dostať ďalej na západ sú väčšinou muži. A ľudia sa pýtajú, kde majú sestry, manželky a deti?

Slovenská polícia od začiatku roka zaevidovala takmer sedemtisíc dospelých osôb, ktoré sa snažili dostať zo západného Balkánu cez Slovensko do západnej Európy. Z toho 96 percent boli muži.

Podľa našich skúseností, práve táto otázka ľudí pomerne často trápi. Pýtali sme sa viacerých migrantov, kde majú svoje polovičky a deti. Odpoveď bola väčšinou rovnaká.

„Pretože toto všetko je veľmi veľmi nebezpečné,“ hovorí jeden z migrantov.

„Cesta je veľmi nebezpečná, veľmi dlhá. My tam prídeme do Európy, do Nemecka a potom prídu za nami,“ pridáva sa ďalší.

Stačí, ak teda v Nemecku alebo kdekoľvek v Európskej únii dostanú štatút azylanta.

Rodina už legálne

„Pokiaľ je to manželský pár, tak potom na základe zlúčenia rodiny sa môže celá najbližšia rodina s týmto človekom spojiť,“ vysvetľuje riaditeľ migračného úradu Ján Orlovský.

V tom prípade už idú títo príbuzní do cieľovej krajiny legálne. Jedným z dôvodom, prečo v počtoch prechádzajúcich utečencov prevládajú muži, je aj vojnová situácia v Sýrii, z ktorej prichádza väčšina migrantov.

„Akonáhle sa ocitne v Sýrii, buď ho budú mobilizovať vládne jednotky alebo sa bude musieť pridať k partizánom, čiže je to preňho životu nebezpečné,“ približuje Orlovský.

Mnohí z nich nám tiež hovoria, že už v Nemecku rodiny majú, takže nejdú do neznáma. Legálne sa to ale nedá, a tak väčšinou platia prevádzačom. Cez české kontroly sa pokúšajú dostať za každú cenu. Skúšajú to viackrát. Po suchu, aj cez rieku Morava.

V stanovom mestečku v Kútoch je aktuálne okolo 82 utečencov, z toho dve ženy a dve deti. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Migrácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.