Námestia aj kluby ožili. S kamerou sme sa boli pozrieť na oslavách v Košiciach, Banskej Bystrici aj Bratislave

Námestia aj kluby ožili. S kamerou sme sa boli pozrieť na oslavách v Košiciach, Banskej Bystrici aj Bratislave
Zdroj: TV Markíza

Výročie Nežnej revolúcie si Slováci pripomenuli vo viacerých našich mestách. S kamerou sme sa boli pozrieť na podujatiach v Košiciach, v Banskej Bystrici aj v Bratislave.

Košice

Pod názvom Verejnosť proti násiliu a nenávisti sa vo štvrtok večer v centre Košíc konal míting k 33. výročiu Nežnej revolúcie. Zorganizovali ho občianska iniciatíva November 1989 a iniciatíva Za slušné Slovensko za účasti zhruba 150 ľudí.

Organizátori odmietli radikalizáciu niektorých spoločenských skupín, extrémizmus ústiaci v terorizmus, nenávisť voči niektorým náboženským a etnickým menšinám i LGBTI+ komunite.

Podujatie, ktoré sa konalo na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne, vyjadrilo aj podporu Ukrajine v boji proti ruskému agresorovi.

Na podujatí vystúpili protagonisti Nežnej revolúcie, mama zavraždenej snúbenice novinára Jána Kuciaka Zlatica Kušnírová, zástupkyňa LGBTI+ komunity či ukrajinská vojnová utečenka.

Viac z mítingu proti násiliu a nenávisti v reportáži Televíznych novín:

Banská Bystrica

Výročie Nežnej revolúcie si v Banskej Bystrici pripomínajú hudobným festivalom. Mesto v spolupráci so siedmimi hudobnými klubmi pripravilo na 17. a 18. novembra prvý ročník Klubového povstania.

Nový festival prepojí počas dvoch večerov známe banskobystrické kluby, milovníci hudobného umenia rôznych vekových kategórií si budú môcť užiť pestrú žánrovú ponuku, o ktorú sa postará dokopy takmer 30 hudobných interpretov.

„Klubové povstanie na autentických a slobodných miestach zdôrazní hodnoty, s ktorými naša krajina vstupovala do obdobia po roku 1989. Zároveň odsúdi akékoľvek porušovanie ľudských práv,“ pripomína dramaturg festivalu Slavo Sochor.

Aká je atmosféra v Banskej Bystrici, zistíte v reportáži z Televíznych novín:

Bratislava

Počas štvrtkového Dňa boja za slobodu a demokraciu sa na bratislavskom Námestí SNP konal Koncert pre všímavých. Ide o spoločný projekt festivalov Pohoda a Konvergencie, ktorý si prišli pozrieť osobne stovky ľudí. Koncert pre všímavých je súčasťou Festivalu proti násiliu.

Vo štvrtok popoludní sa na viacerých miestach v Bratislave uskutočnili i zhromaždenia, pietne spomienky či protesty. Podvečer sa konal aj benefičný koncert s názvom Rádio Devín proti násiliu v priestoroch Slovenského rozhlasu.

Viac z Bratislavy v reportáži z Televíznych novín:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme História

Dôležité udalosti