Domáce

Študenti si na 3D tlačiarni vytlačili robota. Chcú ho naučiť chodiť

Škola si vytlačila robota na 3D tlačiarni
Škola si vytlačila robota na 3D tlačiarni Zdroj: TV Markíza,

Robota Poppyho na 3D tlačiarni v škole tlačili viac ako tri mesiace.

Humanoidného robota si vytlačili na 3D tlačiarni. Volá sa Poppy a žiakom prešovskej elektrotechnickej priemyslovky poslúži na vyučovaní. V budúcnosti by ale mal byť ale dostupný pre každého.

Poppy zatiaľ len sedí , no vie hýbať rukami, nohami, otáčať hlavou a dokonca aj rozprávať. Do hlavy mu ešte musia nainštalovať kameru. „Vďaka kamere by v budúcnosti mohol rozlišovať predmety a prispôsobovať svoje pohyby okoliu," prezrádza učiteľ Jozef Macej.

Prvého jednoduchého humanoida skonštruovali francúzski vývojári. Podľa ich návodu ho zložili na prešovskej elektrotechnickej priemyslovke. Plastové časti si ale museli najprv sami vyrobiť. Robota Poppyho na 3D tlačiarni v škole tlačili viac ako tri mesiace.

„Plastová trubička sa nahrieva a nanáša vrstvy," opisuje učiteľ Martin Ambrózy. Poppy má za sebou aj svoju premiéru na výstave. Najviac zaujal deti. Jeho pohyby sa dajú ľahko naprogramovať cez počítač. Študentom na priemyslovke poslúži ako učebná pomôcka.

„V škole máme predmet programovanie a tento robot sa nám tam určite hodí," teší sa žiak Martin Olejár. V škole veria, že Popyho raz aj postavia na nohy a naučia chodiť.


PREŠOV/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Dôležité udalosti