Hoax týždňa: Za socializmu bolo lacnejšie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V relácii sme sa bližšie pozreli na mýty, ktoré kolujú okolo Nežnej revolúcie. Vyvrátili sme mylné predstavy, že teraz sa máme horšie ako za socializmu.

Hosťami relácie Hoax týždňa boli Iveta Kupková z kancelárie Bezpečnostnej rady SR, Marek Mach z Mladí proti fašizmu a analytička Globsecu Katarína Klingová. 

Hlavnou témou boli mýty o novembri 89. Sociálnymi sieťami sa šíri populárny príspevok, ktorý tvrdí, že ak by sme sa v 89-tom nedali oklamať, patrili by sme medzi najvyspelejšie štáty sveta. Každý by mal prácu, vlastný byt skoro zadarmo a nepotrebovali by sme tri roboty. 

Marek Mach však vysvetľuje, že dáta ukazujú, že Československo počas socializmu nebolo také vyspelé.

„Keď si porovnáme vývoj HDP na obyvateľa Československa v medzivojnovom období s Rakúskom, pohybovali sme sa blízko seba, v niektorom období sme boli ešte nad Rakúskom. Potom prišiel socializmus s plánovanou ekonomikou, nožnice sa začali rozrastať a úroveň Československa voči Rakúsku začala klesať. Z dlhodobého hľadiska Československo nenapredovalo, ale strácalo,“ uviedol Mach.

Podobne to platí aj pri cenách tovarov. V spoločnosti panuje mýtus, že za socializmu bolo všetko lacnejšie. V skutočnosti však niektoré komodity boli drahšie, napríklad aj benzín.

Prečítajte si tiež:

Kupková zároveň dopĺňa, že kritici Nežnej revolúcie ju označujú za zinscenovanú a demonštrantov považujú za bábky.

„Účelovo zabúdajú na politických väzňov, na zatvorené hranice či zákaz študovať, pričom tvrdia, že dnes máme menej slobody,“ konštatuje Kupková v relácii.

Hostia sa venovali aj údajnému hajlovaniu muža v Chersone s ukrajinskou vlajkou. Novinári, ktorí zábery odvysielali, údajne stratili akreditáciu. V online svete posledné dni rezonoval aj incident v Poľsku, kde raketa zabila dvoch ľudí. Mnohí v súvislosti s touto udalosťou šírili dezinformácie a hoaxy.

Celú reláciu si môžete pozrieť hore vo videu.

Pozrite si aj predchádzajúce vydanie relácie Hoax týždňa:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hoax týždňa

Dôležité udalosti