Július Satinský sa opäť prihovára Slovákom. Nezabudnuteľného herca a komika oživili v reklame

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nezabudnuteľný herec a komik Július Satinský odišiel na druhý svet pred takmer 20 rokmi. V posledných týždňoch sa ale éterom čoraz častejšie šíri jeho hlas, ktorým sa prihovára Slovákom. Ako je to možné? 

Oživiť legendu sa vo svojej kampani odhodlala istá slovenská banka. Takzvaná deep fake technológia, ktorú na to využili, otvára v ľuďoch množstvo otázok.

Známy hlas počujeme vďaka ukrajinskej spoločnosti, ktorá dokáže pomocou spomínanej technológie vytvoriť hlas ktoréhokoľvek človeka, a to aj v prípade, že už nežije.  

„Prvá fáza toho celého procesu bola, že museli naučiť tú umelú inteligenciu po slovensky,“ vysvetľuje Ondrej Kořinek, kreatívny riaditeľ reklamnej agentúry. Slovenčina však nie je jednoduchá, a tak len prvý krok trval dva mesiace.

Nadšenie aj pohoršenie

Keď sa Július Satinský začal Slovákom prihovárať na sociálnych sieťach a obrazovkách, v divákoch sa začali ozývať emócie. U jedných to bolo nadšenie a radosť, u iných zasa pochybnosti a pohoršenie.

Ako sa na takúto prácu s človekom, ktorý je už po smrti, pozerá náš právny systém a čo na to hovoria odborníci na reklamu a etiku?

Z hľadiska etiky by bolo v prvom momente ideálne, ak by sme sa toho človeka mohli opýtať, či by niečo podobné chcel, tvrdí odborník na etiku v IT Juraj Podroužek.

„V prípade mŕtvych osôb je to samozrejme nemožné. Tam by sme sa mohli pýtať, že či by to bolo v súlade s jeho hodnotovými postojmi, s pohľadom, akým sa pozeral na svet, ako sa vyjadroval v minulosti,“ hovorí Podroužek.

Prečítajte si tiež:

Tomu, že sa budú technológie vyvíjať a používať aj takýmto spôsobom, sa nevyhneme. „Nemyslím si, že je problém ich takto používať. To je v poriadku,“ myslí si Róbert Slovák, odborník na reklamu a komunikáciu.

Róbert Slovák však jedným dychom dodáva, že sme v súčasnosti vo fáze, kedy treba ľuďom, ktorí podobné technológie nepoznajú, povedať, že to nie je naozaj.

O celom procese tvorby, ako aj to, čo si o tom myslí advokát, sa dozviete v reportáži z Reflexu, ktorú nájdete vo videu vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.