Domáce

Naši policajti sú lepší ako českí

19 KE Policajt nafukal.transferweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Vlani policajti objasnili 54 percent trestných činov, v Česku iba 43.

V minulom roku zistila polícia dovedna 89 677 trestných činov a z nich objasnila 48723. Rok predtým, teda v roku 2012, zistili 90 351 trestných činov, z ktorých objasnili 47883.

Objasnenosť trestných činov bola na Slovensku v minulom roku 54 percent, kým napríklad v Českej republike 43 percent, informoval prezident policajného zboru Tibor Gašpar spoločne s  1. viceprezidentom Milanom Lučanským.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

"Úroveň nápadu trestnej činnosti má klesajúcu tendenciu už niekoľko rokov," povedal okrem iného Gašpar. Zároveň má stúpajúcu tendenciu objasňovanie trestnej činnosti. Objasnenosť je najlepšia za ostatných 10 rokov. Najvyšší podiel má majetková kriminalita, kde zaznamenali 38750 vecí a jej objasnenosť je 38,7 percenta.

Vraždy a lúpeže

V násilnej trestnej činnosti zaznamenali v minulom roku 6 003 trestných činov. Tu je objasnenosť až takmer 74 percent a podľa slov prezidenta Gašpara je jedna z najvyšších. Najvyššia je mravnostná trestná činnosť, vraždy a lúpeže, konkretizoval zase viceprezident Lučanský. "Máme veľmi dobrú spoluprácu s britskými orgánmi, čo sa týka svadobných podvodov a inej trestnej činnosti slovenských občanov," povedal viceprezident. 

Najvyššiu objasnenosť majú Košický a Prešovský kraj a najnižšiu Bratislavský kraj. "Robíme v tom ďalšie opatrenia," povedal na margo trestnej činnosti v hlavnom meste Gašpar.
Čo sa týka kriminálnych vrážd, nimi sa zaoberá Národná kriminálna agentúra (NAKA), ktorá rieši aj staršie prípady. Niektoré by mohli byť objasnené v tomto roku.

"Naším zámerom je zvýšiť aj objasnenosť počtu lúpeží," povedal viceprezident Lučanský. V minulom roku polícia zaevidovala 836 lúpeží a objasnila z nich 57,18 percenta. Najviac lúpeží je páchaných v Bratislave. Najčastejšie z nich sú takzvané pouličné lúpeže a druhou kategóriou sú zase lúpeže v bankách, herniach a na čerpacích staniciach.

"Čo je alarmujúce, že až jednu tretinu z páchateľov lúpeží tvoria mladiství a maloletí," povedal Lučanský. "V objasňovaní majetkovej trestnej činnosti sú rezervy," priznal Gašpar.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.